PSO

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM OCENIANIA DLA KLAS 4-8

Ocenianie wspomagające:

plus (+) uczeń może otrzymać za:

∙ aktywność na lekcji,

∙ prace domowe o małym stopniu trudności,

∙ pracę w grupie,

∙ przygotowanie materiałów wzbogacających proces lekcyjny,

∙ inne formy aktywności.

Za 5 plusów uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą, za 6 ocenę celującą.

minus (-) uczeń może otrzymać za:

∙ brak pracy domowej,

∙ brak zeszytu przedmiotowego, podręcznika lub innych środków dydaktycznych potrzebnych do lekcji,

∙ niewłaściwą pracę w grupie,

∙ brak zaangażowania na lekcji.

Za 3 minusy uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.

Rodzice są na bieżąco informowani o postępach dziecka:

1) prace pisemne (sprawdziany, testy) są po sprawdzeniu i wpisaniu oceny do dziennika oddawane do wglądu uczniom i rodzicom;

2) podpisane przez rodziców prace uczniowie oddają nauczycielowi w terminie nie dłuższym niż 7 dni od otrzymania;

3) kartkówki po sprawdzeniu i wpisaniu ocen do dziennika są oddawane uczniom;

4) wszystkie sprawdziany i testy nauczyciele przechowują do końca roku szkolnego.

Procentowe kryterium oceniania ze wszystkich przedmiotów:

1) 100% – ocena celująca;

2) 99% – 90% – ocena bardzo dobra;

3) 89% – 75% – ocena dobra;

4) 74% – 50% – ocena dostateczna;

5) 49% – 30% – ocena dopuszczająca;

6) 29% – 0% – ocena niedostateczna

Oceny wpisywane do e-dziennika posiadają określone wagi. Wagi obowiązujące na wszystkich przedmiotach są wprowadzane przez administratora e-dziennika w następujących kategoriach:

1) sprawdzian – waga 3;

2) kartkówka – waga 2;

3) odpowiedź ustna – waga 2;

4) diagnozy, testy – waga 3;

5) projekty, eksperymenty, doświadczenia – waga 2;

6) aktywność – waga 1;

7) osiągnięcia (w tym konkursy kuratoryjne i przejście do kolejnego etapu) – waga 3;

Nauczyciele uczący tego samego przedmiotu mogą ustalić dodatkowe kategorie ocen i ujednolicają ich wagi.

Klasyfikacji śródrocznej oraz rocznej dokonuje się na podstawie tzw. średniej ważonej według następujących kryteriów.

ndst – do 1,75

dp – 1,76 – 2,65

dst – 2,66 – 3,65

db – 3,66 – 4,65

bdb – 4,66 – 5,30

cel – 5,31 i powyżej

Przy wystawianiu oceny śródrocznej, rocznej i końcowej z danego przedmiotu dokonuje się zaokrąglenia według następujących zasad:

1) od 01 do 50 po przecinku – ocenę zaokrągla się w dół;

2) od 51 do 99 po przecinku – ocenę zaokrągla się w górę. 3)

aby otrzymać ocenę dopuszczającą, uczeń musi uzyskać średnią ważoną min. 1,75.

1. Uczeń ma prawo do poprawienia oceny niedostatecznej, dopuszczającej i
dostatecznej ze sprawdzianów, testów i kartkówek jednorazowo (w trybie ustalonym przez nauczyciela – np. kartkówka - ustnie). Ocenę z poprawy wpisuje się do dziennika z wagą taką samą jak ocena wystawiona w pierwszym terminie.

2.Uczeń ma obowiązek systematycznego i solidnego przygotowywania się do lekcji, bieżącego odrabiania zadania domowego. Przyniesienia każdej ocenionej pracy pisemnej z podpisem rodzica i zwrócenie jej nauczycielowi.

3.W razie nieobecności uczeń ma obowiązek uzupełnić wszystkie zaległości i być przygotowanym do zajęć.

4.Jeżeli z powodu nieobecności uczeń nie pisał kartkówki bądź sprawdzianu w wyznaczonym terminie zalicza je, po ustaleniu z nauczycielem:

1. kartkówkę –do 7 dni po powrocie do szkoły;
    2. sprawdzian –do 14 dni po powrocie do szkoły;

Niewywiązanie się z powyższego obowiązku skutkuje uzyskaniem oceny niedostatecznej.

5.Jeżeli z powodu nieobecności uczeń nie wykonał zadań podlegających ocenie, ma obowiązek uzupełnić braki do dwóch tygodni po powrocie do szkoły. Jeżeli nie dopełni tego obowiązku, otrzymuje ocenę niedostateczną.

6.Jeżeli nieobecność ucznia w szkole ogranicza się do jednego dnia, w którym klasa pisze test lub zapowiedzianą kartkówkę, to formę kontroli zalicza na następnej lekcji.