Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Co słychać w bibliotece?.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z akcji przeprowadzonych w naszej bibliotece.
30 listopada nasz Klub Młodych Odkrywców Ale Eksperyment, w składzie Nikol, Sebastian, Adrian, Igor, Piotrek i Jakub, uczestniczył w Andrzejkowy- Mikołajkowym festiwalu, który odbył się w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych (SMCEBI) w Chorzowie.
Oprócz naszego, w imprezie uczestniczyło jeszcze 12 innych śląskich klubów. Każdy z nich miał za zadanie zaprezentować doświadczenia w temacie „Materia po przejściach”. Nasi klubowicze zaprezentowali topnienie wosku oraz zamrażanie wody. Do tego ostatniego eksperymentu użyli dezodorantów. Dodatkowo przewidzieliśmy słodki poczęstunek w postaci własnoręcznie wykonanych lizaków oraz cukrowej waty.
Na zakończenie tego regionalnego festiwalu dla wszystkich uczestników zorganizowano pokazy naukowe, które wywołały ogromny entuzjazm wśród wszystkich klubowiczów.
Po rozmowach i opiniach na zakończenie wiemy jedno … Za rok jedziemy znów … :)
Na koniec pragniemy podziękować Mamie Igora za pomoc w zorganizowaniu transportu na to wydarzenie naukowe.
Miś pluszowy,
Miś kudłaty,
Biały, czarny
Lub łaciaty.
Wszystkie misie
My kochamy,
Bo ich święto dzisiaj mamy.
Święto Pluszowego Misia na stałe wpisało się do kalendarza najważniejszych uroczystości przedszkolnych.
25 listopada wszystkie dzieci tradycyjnie już, przyszły ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami, by wspólnie uczcić ich święto. Na dzieci czekała także niespodzianka. Przedszkole odwiedził Teatr Kwadryga z przedstawieniem „Przygoda Misia”. Przygoda Misia bardzo spodobała się dzieciom czego dowodem były uśmiechy na buziach wszystkich dzieci.
Dzisiaj było u nas niebiesko! Jak w raju!! A dlaczego?
Pamiętaliśmy o 30 rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka!
Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20.11.1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka.
Więcej możecie przeczytać na stronie unicef.pl
5 listopada obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Postaci z Bajek.
Baśnie i bajki są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć , wrażeń i sposobem wzbogacania wyobraźni. Bajka towarzyszy nam już od najmłodszych lat. Obcowanie z literaturą w przedszkolu pozwala dzieciom na tworzenie oryginalnych pomysłów, poszerza ich zasób słownictwa oraz kreatywność. W tym dniu dzieci przynosiły do przedszkola ulubione książki z bajkami, rekwizyty a niektóre przebrały się za wybrane postaci z bajek. Przedszkolaki wysłuchały fragmentów bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek. Segregowały rekwizyty charakterystyczne dla poszczególnych baśni i bajek, układały historyjki obrazkowe, bajkowe puzzle, rysowały swoją ulubioną postać z bajki. Zabawę zakończyliśmy obejrzeniem bajki. Ten dzień sprawił dzieciom wiele radości, a jednocześnie przypomniał jak ważne są bajki, i że warto po nie często sięgać i do nich powracać.
11 listopada to niezwykle ważna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Nasza szkoła włączyła się w akcję zainicjowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży. W piątek 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy. Poniżej nasza wspaniała klasa 6! JK
I mały fragment muzyczny
Przez ostatnie kilka dni mogliśmy wiele usłyszeć o niepodległości. 101 rocznica jej odzyskania była pretekstem do historycznej refleksji o wartości wolności. Także w naszej szkole uczniowie klasy VII przygotowali montaż muzyczno - słowny, aby nam - ludziom XXI w. przypomnieć dramatyczną walkę pokoleń o to, by Polska ponownie pojawiła się na mapach świata, bo to, że była w sercach wielu Polaków, jest oczywiste. Marsze Niepodległości, msze za Ojczyznę, spektakle i pokazy, domy przyozdobione w biało - czerwone flagi to tylko niektóre przykłady świętowania tego dnia. Najważniejsze, abyśmy pamiętali słowa Józefa Piłsudskiego - głównego bohatera 11 listopada 1918 roku: ,,Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani ma prawo do przyszłości.”
Od przyszłego poniedziałku (28 października) do wtorku (29 października) w naszej szkole będziemy gościć objazdową wystawę Eksperymentuj!
Wystawa licząca 20 interaktywnych, angażujących eksponatów, zachęca uczniów do samodzielnego odkrywania praw nauki, m.in. z matematyki, fizyki, optyki, percepcji ludzkiego umysłu i elektromagnetyzmu (http://www.kopernik.org.pl/dla-nauczycieli/naukobus/wystawy-w-naukobusie/).
Będzie to świetna okazja do zaprezentowania szerszemu gronu odbiorców naszej pomocy naukowej znanej jako "Rowerowir" oraz "Poduszkowca".
Ucznowie Naszej gminy będą mieli okazję zwiedzić wystawę według ustalonego harmonogramu.
Mieszkańców Gminy Suszec i powiatu pszczyńskiego oraz wszystkich chętnych zapraszmy w poniedziałek (28 października) od godziny 16.00 do 18.00.
Zwiedzanie wystawy jest całkowicie darmowe.
W piątek 11 października w naszej szkole gościliśmy ekipę z TVP z oddziału bielskiego. Powodem wizyty był nasz Rowerowir, który jest już Wam znany. Po nagraniu kilkunastu ujęć otrzymaliśmy zapewnienie, że materiał zostanie zaprezentowany na ogólnopolskiej antenie. Miało to miejsce wczoraj (15 października) podczas emisji Teleexpresu o godzinie 17:00.
Kto nie widział? Tutaj można zobaczyć ...
- https://vod.tvp.pl/video/teleexpress,15102019-1700,44541999
W ramach lekcji techniki uczniowie klasy 5b mieli okazję poznać podstawy pracy w zakładzie krawieckim. Teraz już wiedzą co to jest naparstek i do czego służy, zobaczyli wybrane rodzaje materiałów. Ta krótka wizyta była okazją do zapoznania się z procesem od pomysłu, przez projekt do gotowego ubrania. Zdobyta wiedza będzie wykorzytana podczas zajęć praktycznych na lekcjach techniki.
4 października uczniowie klasy VI przedstawili program artystyczny poświęcony 80 rocznicy zakończenia kampanii wrześniowej. Obecni na apelu uczniowie mogli zobaczyć trzy scenki, z których dowiedzieli się, jak wyglądało uczniowskie życie w czasie II wojny światowej, jak trudno i niebezpiecznie przechodziło się podziemnymi kanałami, aby znależć się po drugiej stronie miasta oraz wysłuchali rozmowy kobiet tęskniących za swoimi mężami, którzy znalezli się w obozach jenieckich. Słowa przeplatały się z piosenką, a spotkanie -z zadumą o pokoju na świecie.
Celem apelu było uświadomienie wszystkim obecnym o ogromnym szczęściu naszego pokolenia, które może żyć w wolnej Polsce. Była to także okazja do refleksji nad współczesnym partiotyzmem - to właśnie pamieć o przeszłości i szacunek wobec walczących jest m.in. jego przejawem. Oby nigdy nie musieliśmy żyć w czasach odwórconego Dekalogu, ludobójstwa i tragedii wojny!
Dzięki Naszej pomocy naukowej znanej jako “ROWEROWIR” kilkudziesięcu uczniów szkoły miało okazję i przyjemność zwiedzić warszawską Starówkę oraz Centrum Nauki Kopernik.
Nasz “ROWEROWIR” znalazł się w gronie 5 najlepszych projektów, co przyniosło nam nagrodę finansową oraz dwudniową wycieczkę do Warszawy, obejmująca zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, spacer z przewodnikiem po Starówce i udział w finałowej gali konkursu.
18 września o godzinie 8.00 wyjechaliśmy do Warszawy. Na miejscu byliśmy około godziny 15.00. Nasz Przewodnik Pan Stanisław, którego serdecznie pozdrawiamy, oprowadził nas po zakamarkach Starów oraz uraczył pięknymi legendami. Mieliśmy również okazję zobaczyć zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
W drugim dniu naszej wycieczki, 19 września 2019 r., w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Finałowa Konkursu Nauka dla Ciebie. Podczas gali Laureatom konkursu nagrody wręczali Pani Anna Budzanowska Dyrektor Generalny, Pan Piotr Ziółkowski Dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Pani Ewa Kloc Dyrektor Administracyjny oraz Pan Wiktor Gajewski Zastępca Dyrektora Programowego ds. wydarzeń Centrum Nauki Kopernik.
W trakcie Wydarzenia zgromadzeni goście obejrzeli filmy prezentujące edukacyjne projekty badawcze nagrodzone przez jury oraz wzięli udział w specjalnie przygotowanych pokazach naukowych.
Nasz “Rowerowir” w tym dniu był jednym z eksponatów, które można spotkać i użytkować na terenie Kopernik. Goście oraz uczestnicy gali mogli sprawdzić w praktyce jak działa i jak można wykorzystać w nauce nasz prototyp.
Warto i należy wspomnieć, że dużo wsparcia techniczno - konstrukcyjnego otrzymaliśmy od ekipy Science Phoeni (Tak to ONI gości u Nas 31 maja 2019 z okazji Dnia Dziecka).
O samym konkursie i jego laureatach można poczytać tutaj … https://naukadlaciebie.gov.pl/konkurs-nauka-dla-ciebie-nagrody-rozdane-2/
Cały proces tworzenia naszego prototypu był na bieżaco dokumentowany co można zobaczyć tutaj ... https://www.facebook.com/NaukadlaCiebiewZSPKryry/
„Każdy przedszkolak dobrze wie,
Że kiedy 20 września zbliża się,
Od najmłodszego, aż po starszaka,
Wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka.”
20 września przedszkolaki w całym kraju obchodzą swoje święto. W naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka świętujemy bardzo uroczyście. W salach przystrojonych kolorowymi balonami dzieci uczestniczyły we wspólnych zabawach i grach zespołowych. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz wesołych tańców przy muzyce. Bardzo dziękujemy Paniom z kuchni za przygotowanie uroczystego poczęstunku. :)
W piątek, 6 września, nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania zorganizowaną już po raz ósmy.W tym roku Para Prezydencka wybrała do lektury polskie nowele, aby na nowo odkryć ich piękno i aktualność. Zaproszeni goście czytali dla nas "Dym" Marii Konopnickiej, po czym uczniowie wzięli udział w krótkim quizie dotyczącym treści książki.
Puste piesze szlaki, przy ognisku siedzi mgła, odlecialy dawno ptaki, a ja chcę pogłaskać psa...Nowy rok szkolny zapukał do naszych drzwi i choć trudno rozstać się z beztroskimi wakacyjnymi miesiącami, pamiętajcie, że każdy dzień zbliża nas do kolejnych wakacji. A tymczasem życzymy wszystkim uczniom radości z odkrywania świata, aby zdobywanie wiedzy było fascynującą przygodą.
Kochani Uczniowie :-)
Szkoła już za Wami tęskni... Nowy rok szkolny rozpocznie się 2 września, o godzinie 9:00.
Zapraszam Was w strojach odpowiednio eleganckich, pełnych dobrej energii na nowy rok szkolny :-)
Wykorzystajcie mądrze i pożytecznie ostatni tydzień wakacji.
Rodziców uczniów klasy I, którzy chcą towarzyszyć dziecku, zapraszamy równie serdecznie :-)
Do zobaczenia w poniedziałek.
Anna Antończyk
Szanowni Rodzice przedszkolaków,
Zapraszam serdecznie na spotkanie wszystkich Rodziców dzieci przedszkolnych 2 września 2019 r., o godzinie 16:30.
Celem spotkania jest ustalenie z wychowawcami organizacji najbliższego roku szkolnego.
Zapraszam serdecznie – liczymy na Państwa pomysły
i propozycje współpracy J
Dzieci zapraszamy od 6:30 - zgodnie z kwietniowymi deklaracjami (obowiązkowe wyposażenie to zmienne kapcie i zestaw do przebrania).
Wszystkie pozostałe ważne sprawy omówimy na zebraniu.
19 czerwca na stronie konkursu "Nauka dla Ciebie" pojawiły się oficjalne wyniki. Nasza szkoła jest w gronie pięciu Laureatów.
Nagrody dla szkół za najlepsze projekty to:
- dwudniowa wycieczka do Warszawy, obejmująca zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, spacer z przewodnikiem po Starówce,
- udział w gali finałowej konkursu
- nagrody finansowe.
Serdecznie dziękujemy wszystkim (uczniom, Rodzicom) za zaangażowanie, pomoc. Szczególne podziękowania należą się również Panu Tomkowi - DZIĘKUJEMY :)