ZSP Kryry

  • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa


    Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Data 21 marca nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u tych osób  dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). 

    Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z tym zespołem do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej, propagowanie praw  ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. 

    Znakiem rozpoznawczym święta stały się kolorowe skarpetki nie do pary - to symbol niedopasowania genotypowego z jakim żyją osoby z zespołem Downa.

    W naszej szkole również obchodziliśmy to Święto. Klasa 3a wzięła udział w zajęciach dotyczących tego tematu i aktywnie uczestniczyła w tworzeniu szkolnej gazetki.

    Magdalena Schwoch

  • PASOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI

    13 marca miała miejsce wyjątkowa uroczystość - pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki, a to było coś! 🎉📚

    Rozpoczęliśmy przygodę literacką od samego mistrza magicznego pióra - pani Iwony Płachty-Pietrzak i jej niesamowitej książki "Wypożyczalnia skrzydeł". Czy wiecie, że wypożyczalnia skrzydeł to nic innego jak... biblioteka? Tak, tak, w naszej szkole książki są niczym skrzydła, które unoszą nas w świat wyobraźni!

    Dzieci otrzymały nawet swoje własne magiczne piórka, którymi później udekorowaliśmy ogromne, kolorowe skrzydła!

    Ale to nie koniec! Nasi nowi Czytelnicy złożyli ślubowanie, że będą pilnie strzec i pielęgnować swoją miłość do książek. A w zamian za tę obietnicę dostali dyplomy pasowania na czytelnika oraz perełkę literatury pt. "Wnuczka antykwariusza" autorstwa pani Justyny Bednarek. 

    Ale czy to wszystko? Oczywiście, że nie! Uroczystość zbiegła się przypadkiem (albo i nie!) z Dniem Motyla, więc jako miły dodatek wszyscy otrzymali motylkowe zakładki do książek. Bo czyż motyle nie są jak najbardziej pasującymi towarzyszami czytelniczej podróży? 🦋📖💕

    Cóż za dzień pełen emocji, przygód i... oczywiście, książek! Wszystkim nowym Czytelnikom gratulujemy i życzymy wspaniałych literackich odkryć! 📚🚀🌟 Zdjęcia wkrótce w albumie.

  • Dzieci bezpieczne w sieci.

    Dzieci bezpieczne w sieci.

     

    20 lutego dzieci z klasy I, II i III uczestniczyły w ciekawej lekcji w nietypowym miejscu – w kinie. Tematem lekcji było „Czy dzieci są bezpieczne w sieci?”. Wraz z bohaterami fragmentów filmów uczniowie zdobywali wiedzę o ochronie danych osobowych, co jest realizacją programu, w którym bierze udział nasza szkoła -  Twoje Dane Twoja Sprawa

    Na zakończenie dzieci obejrzały film pt. „Co w trawie gra?”

  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

    Witajcie, miłośnicy piękna polskiej mowy! Dzisiaj, 21 lutego, nasza szkoła uczciła Dzień Języka Ojczystego - święto, które wybucha kolorami, kreatywnością i oczywiście, mnóstwem słów!

    Nasi wspaniali uczniowie z wdziękiem oraz szczyptą humoru propagowali ortografię i gramatykę naszego ukochanego języka. Na korytarzach spotkać można barwną paradę: jedni dumnie nosili ubrania okraszone trudnymi wyrazami, które starannie przykleili lub wypisali na swoich ciuchach. Kto by pomyślał, że "rz" i "ż" mogą być tak popularne na modnej bluzie!

    Ale to nie koniec! Niektórzy z naszych śmiałków postanowili przekształcić się w prawdziwe słowne fajerwerki! Czerwony? Nie, dziś jesteśmy różowi jak piękna polska róża! Żółty? Ależ tak, jak słońce na polskim niebie! A...  żeby nie było nudno, niektórzy przybyli w towarzystwie swoich ulubionych maskotek - na przykład żółwi albo z narzędziami pracy czy atrybutami bogów. Nie wspomnę o całej armii królów! Każdy znakomicie reprezentował polskie słowo!

    Tak więc, w dniu dzisiejszym (i nie tylko), cieszmy się pięknem naszej ojczystej mowy! Niech każde zdanie będzie jak arcydzieło, a każde słowo jak klejnot w koronie naszej kultury! Szkoła niech rozbrzmiewa śmiechem, a nauka staje się przyjemnością!

    Wesołego Dnia Języka Ojczystego, Drodzy Uczniowie! Niech literki tańczą na kartach naszych zeszytów, a kropki i przecinki śpiewają w harmonii! Dziękujmy za język polski - najpiękniejszy na świecie! Zapraszamy do fotogalerii.

  • Spotkanie z hobbitem

    W   czwartek, 15 lutego, uczennice i uczniowie klasy V i VI mieli okazję zobaczyć spektakl Hobbit, czyli podróż w nieznane. Główny bohater - Bilbo Baggins  jest im znany z lekcji języka polskiego oraz  filmu z 2012 roku w reżyserii Petera Jacksona. 

    Tym razem  nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć  przygody mieszkańca Pagórka w przedstawieniu aktorów Katolickiego  Teatru Edukacyjnego z Krakowa  w reżyserii  Tomasza Prudela i Moniki Major. W niezwykłej podróży do Samotnej Góry wzięli aktywny udział także kryrzanie, którzy zostali zaproszeni do gromady Thorina i krasnoludów. Największe wrażenie wywarł zagadkowy Gollum.  Czy warto było? Odpowie poetka Joanna Kulmowa:

    A teatr jest po to,

    żeby wszystko było inne niż dotąd.

    Żeby iść do domu w zamyśleniu,

    w zachwycie.

  • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY ,,ZABAWY SZTUKĄ''

    OP-ART

    Kolejne zadanie wykonane! W ramach projektu ogólnopolskiego ,,Zabawy sztuką'' uczniowie klasy 1 stworzyli pierwsze dzieła w op-art. Tematem przewodnim było ,,serce'' .

    Co to znaczy op art?

    Op–art ( ang. optical art), inaczej zwany wizualizmem, to kierunek w sztuce i sztuce użytkowej, którego celem jest oddziaływanie na oko, a nie intelekt czy emocje widza.

    D.S

  • Bal karnawałowy

    Bal karnawałowy

    26 stycznia 2024 r. w naszej szkole odbył się wyczekiwany przez młodszych uczniów bal karnawałowy. W szkole pojawiły się wróżki, księżniczki, rycerze, piraci, czarne koty i inne bajkowe postacie. Do wspólnej zabawy poprowadził wszystkich wodzirej, który sprawił, że zabawa była wyśmienita i pełna niezapomnianych wrażeń.

    Dziękujemy rodzicom za przygotowanie poczęstunku, a radzie rodziców za zasponsorowanie wodzireja. Zdjęcia w fotoalbumie.

  • ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA

         W dniu 22 stycznia w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci z klas I-III również pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach i wspólnie ze swoimi paniami przygotowały dla nich przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia”.  Licznie przybyli goście z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Po przedstawieniu dzieci wręczyły  swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane pierniki w kształcie serc i piękne laurki. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Zdjęcia w albumie.

      

  • KONKURS CZYTELNICZY ROZSTRZYGNIĘTY

    Cieszymy się ogromnie, że tuż przed feriami mogliśmy uczcić rocznicę urodzin naszego szkolnego patrona, Kornela Makuszyńskiego, poprzez organizację konkursu czytelniczego. Wydarzenie to było nie tylko okazją do upamiętnienia wielkiego pisarza, ale także doskonałą sposobnością do rozwijania pasji czytelniczych naszych uczniów.

    W konkursie wzięli udział uczniowie klas 1-7, którzy mieli możliwość zapoznania się z wybranymi dziełami Makuszyńskiego. Klasom 1-3 towarzyszyła przygoda z "Awanturą o Basię", uczniowie klas 4-6 śledzili losy "Panny z mokrą głową", natomiast uczniowie klasy 7 zgłębiali tajniki "Szatana z siódmej klasy".

    Nasi uczniowie wykazali się nie tylko chęcią wzięcia udziału w rywalizacji, ale również dogłębną znajomością lektur. Rozwiązując testy, pokazali, że czytanie książek to nie tylko przyjemność, ale także szansa na poszerzanie swojej wiedzy i wyobraźni.

    Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i pasji, jaką okazali podczas konkursu. Wasza wiedza i zaangażowanie są niezmiernie inspirujące!

    Nagrodami w konkursie były nie tylko książki, ale także dyplomy, które stanowią piękne upamiętnienie udziału w wydarzeniu.

    Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za wsparcie i zaangażowanie w nasze szkolne inicjatywy czytelnicze. Liczymy na dalszą współpracę i rozwijanie naszej czytelniczej społeczności! W albumie prezentujemy zdjęcia uczestników konkursu.

  • Dyżur wakacyjny w przedszkolu

    W tym roku szkonym 2023/2024 nasze przedszkole pełni dyżur wakacyjny w lipcu.

    Szczegłówe informacje można zależć w zarządzeniu nr GZUW/03/2024 Wójta Gminy Suszec z dnia 12 stycznia 2024r.

     

    SKM_C25824020809510.pdf

  • Bezpieczne ferie zimowe 2024

  • Marsz Śmierci

    Przedstawiciele szkolnego samorządu pod opieką nauczyciela historii, pani Aliny Kunickiej Kumor, w czwartek 18 stycznia wzięli udział w gminnych obchodach 79. rocznicy Marszu Śmierci. Jak czytamy na stronie  muzeum w Oświęcimiu: 

    ,,Od 17-21 stycznia 1945 roku wyprowadzono z KL Auschwitz i jego podobozów około 56 tysięcy więźniów i więźniarek w pieszych kolumnach ewakuacyjnych, konwojowanych przez silnie uzbrojonych esesmanów. Wielu z nich straciło życie podczas tej tragicznej ewakuacji nazywanej marszem śmierci.(...)  Przy szosie Pszczyna-Żory, pomiędzy Suszcem a Branicą w tzw. lasku Łęg umiejscowiony jest pomnik upamiętniający męczeńską śmierć więźniarek i więźniów obozu oświęcimskiego. Uroczystego odsłonięcia dokonano we wrześniu 1965 roku jak podaje Jan Kantyka lub w 1967 roku według Andrzeja Strzeleckiego.

    Na monumencie tym widnieje napis: „Tu zginęli pomordowani przez hitlerowskich oprawców więźniowie polityczni obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu w czasie ewakuacji obozu 19 i 20 stycznia 1945 roku. Cześć ich pamięci”.

    Fundatorem pomnika była Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Suszcu, opiekę sprawuje młodzież szkolna."

    Także dziś bardzo ważny jest szacunek wobec drugiego człowieka, tolerancja,zrozumienie i empatia. Więcej informacji o uroczystości znajdziecie na pless.pl. 

  • PODZIĘKOWANIE

  • Masz wiadomość

    8 stycznia  1884 roku urodził się Kornel Makuszyński, patron naszej szkoły. Od pierwszych dni stycznia uczniowie KORNELÓWKI (szkoły, które także mają za patrona Kornela Makuszyńskiego) otrzymywali wiadomości od poety, z których mogli dowiedzieć się o życiu i twórczości polskiego prozaika. 

    A potem każdy mógł włączyć się w akcję KWIATY DLA PANA KORNELA  - i chociaż na podwórku śnieg i zima, to w naszej szkole zagościła wiosna - album. 

    Przed nami jeszcze konkurs czytelniczy i parada postaci.  Relacja już wkrótce!

  • ,,Akademia pana Kleksa"

    Uczniowie klasy 4 mieli dziś okazję zobaczyć adaptację omawianego właśnie w tej chwili na lekcjach języka polskiego utworu Jana Brzechwy. Reżyser Maciej Kawulski  przedstawił współczesne ujęcie szkolnej lektury. Było zaskoczenie? Tak! Było wzruszenie? Tak! Była refleksja? Tak!  Czy warto wybrać się do kina? Tak!  

    • piękny świat wyobraźni, 
    • piękniejsza muzyka,
    • najpiękniejsze, bo aktualne, przesłanie: każdy z nas może zatrzymać zło, być empatycznym i dzięki sile wyobraźni stać się czyjąś bajką. 

    kilka zdjęć ze strony: filmweb

  • Nowa drukarka 3D

    Nowa drukarka 3D

    Nowa galeria Nowa drukarka 3D została dodana do albumu fotograficznego

    Taki prezent dla Nas. Dziękujemy :)

    Nasza szkoła miała już drukarkę 3d, która była zakupiona za nagrodę finansową wygraną w konkursie #naukadlaCiebie z 2019.

    Jednak z początkiem 2023 odmówiła posłuszeństwa. Dzięki pomocy i wsparciu ze strony Rodziców drukarka była przekazana do specjalistycznej firmy. Pracownicy tej firmy po testach i analizie technicznej przekazali nam smutną wiadomość. Drukarki nie uratujemy. Więc wszystkie filamenty zakupione w ramach programu @laboratoriaprzyszłości miały być nieużyteczne. 

    Jednak 22 grudnia po wigilijkach, gdy w szkole pozostało kilkoro uczniów w świetlicy, odwiedził nas przedstawiciel Dzieciątka z bardzo cennym prezentem. 

    Jest to nowa drukarka marki @creality model #Ender3V3KE.

    Było rozpakowanie i pierwsze drukowanie. W piątek, 5 stycznia, wydrukowano  breloki do kluczy dla uczniów. 

    Bardzo serdecznie dziękujemy za tak super prezent.

  • PASJA - TO TWÓJ SKARB!

    Gratuluję uczniom klasy 1, którzy stworzyli piękne prace pt. ,,Co dodaje mi skrzydeł- moja pasja'' i otrzymali nagrody ufundowane przez Międzynarodowy RuchLatających Plecaczków oraz przedsiębiorstwo BIC .

    więcej informacji:https://flyingbag.org/mdp2023/

    Zapraszam do albumu fotograficznego.

    D.S


  • Życzenia bożonarodzeniowe

    Na świątecznym stole znajduje się dużo dobroci,

    życzę Wam, aby nigdy nie zabrakło jej w Waszym życiu.

    Żyjcie w zgodzie ze sobą i bliskimi oraz w zdrowiu.

    Niech w nadchodzącym roku spełniają się Wasze marzenia!

    Radosnych, pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia

    życzy Agnieszka Ciwis

    wicedyrektor ZSP Kryry

  • Szkoły Pełne Talentów - TALENCIAKI!!!

    W ramach akcji Szkoły Pełne Talentów zebraliśmy ponad 500 talenciaków. Wszystkim seredcznie dziękujemy i informujemy, że dotarła do nas zasłużona nagroda: Scottie - gra edukacyjna z interaktywnym kursem programowania. Wszyscy chętni uczniowie będą mogli z niej korzystać w ramach zajęć kreatywnych oraz świetlicowych.

     

    Magdalena Schwoch

    Był unboxing nowej gry. 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kryrach
    ul. Nierad 86
  • 032 212 22 13

Galeria zdjęć