ZSP Kryry

  • Szkoła pokazująca potencjał swoich uczniów

    Po raz drugi,  uczniowie klasy 2 uczestniczyli  w ogólnopolskim projekcie ,,CO DODAJE MI SKRZYDEŁ- MOJA PASJA'' uzyskując certyfikat,, Szkoły pokazującej potencjał uczniów''. Dla wyróżnionych organizatorzy przewidzieli nagrody, które zostaną już wkrótce wręczone.

    D.S

  • Higiena to nasza tarcza!

    Klasa 1, 2 i 3 realizują krok po kroku zadania mające na celu uświadomienie jak ważną rolę odgrywa higiena w życiu człowieka. To podstawa w walce z wirusami!

    Zapraszamy na fotorelację z naszych działań.

    Wychowawcy: A.S,D.S,A.G

  • 🎅 Święty Mikołaj odwiedził naszą szkołę! 🎄

    Dziś naszą szkołę odwiedził niezwykły gość – Święty Mikołaj w towarzystwie uroczych aniołków! Tradycyjnie przyniósł ze sobą worek pełen cukierków, którymi obdarował wszystkie dzieci, a także dorosłych. Spotkaniu towarzyszyła wyjątkowo przyjemna atmosfera, a uroku całemu wydarzeniu dodał występ naszego utalentowanego ucznia, który zagrał na flecie piękne melodie kolęd.

    To coroczne wydarzenie przypomina nam, jak ważna jest życzliwość, radość i wspólne świętowanie. Dziękujemy Świętemu Mikołajowi, aniołkom i wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia tego magicznego dnia! 🎁✨Zdjęcia w albumie.

  • Mikołajkowy wyjazd 

    5 grudnia uczniowie klasy IV i V spędzili poza murami szkoły. Co ich spotkało? Co zobaczyli? Czego się nauczyli? Najpierw była ,,Vaiana 2” -  amerykański animowany muzyczny film przygodowy w reżyserii Dave’a Derricka Jr. Kontynuacja ,,Vaiany” z 2016 roku jest opowieścią o szukaniu wspólnoty, o partnerstwie, o wspieraniu się nawzajem Vaiany, Moni, Loto i Kele. Potem przeszli  do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach, by przekonać się, że biblioteka w XXI wieku to nie tylko książki, a jej patron -  Otto Stern (jak można przeczytać na stronie internetowej biblioteki) otrzymał Nagrodę Nobla z fizyki w 1943 r. za uznanie jego wkładu w rozwój metody wiązki molekularnej i odkrycie momentu magnetycznego protonu).  Zobaczyli też mury miejskie, które są jednymi z najstarszych na Śląsku.  Na koniec - refleksja - Żory mają ŻORKI, Katowice - BEBOKI, Wrocław - KRASNOLUDKI, a co zostałoby symbolem Kryr - może czapla?  (Plakat - ze strony Filmweb)

  • Koncert dla Górników - wyjątkowe obchody Dnia Górnika

    4 grudnia w naszej szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Górnika, które w tym roku miały formę koncertu zatytułowanego "Koncert dla Górników". W wydarzeniu wzięła udział cała społeczność szkolna – od najmłodszych - przedszkolaków, po uczniów klas ósmych, czyli Błażeja i Bartka z klas 8, którzy wcielili się w role konferansjerów.

    Uroczystość obfitowała w różnorodne występy artystyczne. Uczniowie zaprezentowali wiersze, piosenki, tańce, a także humorystyczne skecze, które wywołały uśmiechy na twarzach wszystkich zgromadzonych. Jednym z najbardziej podniosłych momentów było wykonanie na flecie hymnu górniczego oraz walczyka przez jednego z uczniów, które spotkało się z gorącymi brawami.

    Całość wydarzenia odbyła się w ciepłej i serdecznej atmosferze oddającej szacunek dla trudnej pracy górników. Po apelu wszyscy uczestnicy mieli okazję wspólnie świętować przy poczęstunku przygotowanym przez Radę Rodziców. Zapraszamy do galerii.

     

  • ANDRZEJKI W KLASIE PIERWSZEJ

    Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Zgodnie z tradycją 29 listopada uczniowie klasy I przebrani za czarodziejki i czarodziejów przenieśli się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Mogli  dowiedzieć się co czeka ich w niedalekiej przyszłości, poznać imię swego wybranka oraz zawód jaki będą wykonywać.                                                                             

    Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy taneczne przy muzyce i poczęstunek.

    Andrzejkowe zabawy okazały się fantastycznym spotkaniem, wspaniałą zabawą, która dostarczyła wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Było to spotkanie pełne magii, czarów, oczywiście z zastrzeżeniem, że jest to wyłącznie forma zabawy i podtrzymania tradycji.

  • Wycieczka do Filharmonii Śląskiej w Katowicach

    27 listopada uczniowie klas I – III pojechali do Filharmonii Ślaskiej w Katowicach na koncert

    umuzykalniający „Refren ponad chmurami.

    Wykonawcy zaprezentowali swoje umiejętności, zabierając widzów w dźwiękową podróż.

    Dzieci zostały zachęcane do aktywnego udziału oraz wspólnej zabawy.

    Tańczyły, tworzyły aranżacje do wykonywanych utworów.

     Spotkanie z muzyką na żywo było  też okazją do obcowania z  instrumentami takimi jak

    pianino i waltornia.

    Dla wielu uczniów była to pierwsza wizyta w filharmonii, co stanowiło dodatkowe przeżycie.

  • ,, Co dodaje mi skrzydeł- Moja Pasja''.

    Już po raz drugi uczniowie klasy 2 wzięli udział w konkursie ,,Co dodaje mi skrzydeł- moja pasja. Konkurs organizowany jest przez Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków(Flying Bag) oraz BIC Polska. Celem konkursu jest ukazanie pasji dzieci i młodzieży z różnych zakątków Polski, tego, co sprawia im radość. Wyniki konkursu już wkrótce. 

    Daria Siatka


  • WIRUSOOCHRONA

     Nasza szkoła przystąpiła do akcji informacyjno-edukacyjnej zainicjowanej przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego pod nazwą „Wirusoochrona”,która realizowana będzie w klasach I-III .

    Celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w placówkach oświatowo-wychowawczych poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych dla najmłodszych uczniów, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny oraz zwrócenie uwagi na znaczącą rolę higieny jako podstawowego środka zapobiegania przenoszenia się wirusów.

    W trakcie zajęć dzieci będą mogły pogłębić wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy.

    Zajęcia zostaną przeprowadzone przez  wychowawców klas I-III
     A.S,A.G,D.S

  • JESIEŃ W OCZACH DZIECKA

    Z ogromną radością informuję, że nasz uczeń Jan. B z klasy 2 zdobył I miejsce  w IX Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Jesień w oczach dziecka”. W konkursie uczestniczyły 144 placówki, a prac napłynęło 576.  

    Gratulacje!

    Daria S.

  • Z tradycji czerpiemy siłę!

    14 listopada uczniowie klasy IV wzięli udział w  warsztatach Andrzejki w Skansenie. Spotkanie odbyło się w Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej.  Było więc lanie wosku, ciasteczko z wróżbą i losowanie zawodów. Krótki spacer alejkami skansenu (a niektórzy to miejsce odwiedzili po raz pierwszy) pozwolił  uczestnikom zobaczyć m.in. ośmiokątną stodołę rodem z Kryr, a spacer jesiennymi alejkami pszczyńskiego parku dotlenił młodych odkrywców tradycji.

  • 11 XI Narodowe Święto Niepodległości

    Uczniowie w odświętnych strojach, korytarze biało - czerwone oznaczały tylko jedno: społeczność szkolna przygotowuje się do 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku naszą uroczystość uświetnił sam Józef Piłsudski.  Uczniowie klasy IV przenieśli nas do 1918 roku i przypomnieli, co się wtedy działo na ziemiach polskich. Były patriotyczne słowa, legionowe pieśni. Apel ten był także okazją, by przypomnieć, jak współcześnie ważny jest patriotyzm i pamięć o tych, którzy walczyli o wolną Polskę.

  • Ślubowanie Uczniów klasy I

    Nowa galeria Ślubowanie Uczniów klasy I została dodana do albumu fotograficznego

                                  Ślubowanie klasy pierwszej

                        „Myślę, że potrafię. Wiem, że mogę!”

     

    22 października 2024r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych.  To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.  Zanim pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności szkolnej, zaprezentowali swoje umiejętności i zdolności  w wyjątkowym programie artystycznym. Pochwalili się swoimi talentami. pasjami,  zainteresowaniami.

    Zebrani podziwiali pokazy taneczne, śpiew, recytację, prezentacje oraz opowieści o hobby, takie jak sport, muzyka czy sztuka. Ta różnorodność talentów oraz pasji została  nagrodzona gromkimi brawami.

    Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów. Nasi najmłodsi uczniowie z dumą powtarzali słowa przysięgi. Obiecali, że będą godnie reprezentować imię szkoły,  pilnie uczyć się i wzorowo zachowywać. Następnie Pani Dyrektor pasowała ich na uczniów przez symboliczne dotknięcie  ramienia  dużym, ozdobnym ołówkiem.

    Na zakończenie uroczystości wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje oraz drobne upominki od uczniów klasy 2, 3 i 8.

    Pani Dyrektor życzyła najmłodszym uczniom wspaniałych szkolnych przeżyć, doświadczeń, radości ze zdobywania wiedzy oraz dumy z bycia uczniem Szkoły Podstawowej w Kryrach.

                                 

  • Projekt klasy 3 "Drzewo do samego nieba"

    Nowa galeria Projekt klasy 3 "Drzewo do samego nieba" została dodana do albumu fotograficznego

    10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Drzewa. W ramach naszego klasowego projektu zrealizowaliśmy kilka zadań, które miały nam uświadomić jak ważne są drzewa dla nas i naszego środowiska. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od przeczytania lektury "Drzewo do samego nieba" autorstwa Marii Terlikowskiej, a efektem naszych rozważań nad książką było wykonanie drzewa, na którym zapisywaliśmy skojarzenia związane z przyjaźnią, życzliwością i pomocą innym. Na zajęciach kreatywnych wykonaliśmy prace palstyczną, w której wykorzystaliśmy różnorodne techniki. Kolejnym zadaniem było zasadzenie drzewa wspólnie z klasą 1 i 2 na terenie naszej szkoły. Będzie to także miła pamiątka na wspomnienie naszego pobytu w szkole. Ogłosiliśmy nawet akcję związaną z nazwą dla naszego klonu. Czekamy na wasze propozycje. Następnym etapem projektu była wycieczka do lasu, gdzie mogliśmy podziwiać zmieniającą się przyrodę, a także zbieraliśmy liście z różnych drzew. Końcowym etapem było wykonanie zielnika, w tórym znalazły się ususzone liście, które dzieci zebrały podczas wycieczki do lasu oraz wspólnych spacerów z rodzicami.

  • Lekcja w lesie o lesie.

    Las nas leczy, leśna cisza upaja, wyobraźnia pozwala zapomnieć o codziennych problemach i troskach. Pobyt w lesie pobudza produkcje serotoniny, czyli hormonu szczęścia. 18 października, na lekcję przyrody w terenie wybrały się  klasy 1-3 .Celem wyprawy był las w Kryrach.  Uczniowie spacerowali leśnymi drogami, rozpoznawali gatunki drzew i krzewów tworzących warstwy lasu. Podziwiali piękno leśnej przyrody, wyciszali się. D.S, A.G, A.S.
     

  • KLON JAWOR I MY

    W ramach obchodu Światowego Dnia Drzewa, klasy 1-3 wraz z nauczycielami zasadzili na terenie szkolnym wspólne drzewo. Jest to przepiękny Klon Jawor, który może urosnąć do wysokości 40 metrów i przeżyć nawet 500 lat. W ten sposób ,,nasze'' drzewko jest od dziś pamiątką naszej obecności w szkole. Uczniowie będą mogli obserwować zmiany zachodzące w tym jeszcze ,,malutkim'' drzewku. Dziękujemy rodzicom uczniów za ufundowanie sadzonki drzewa.

    D.S, A.G., A.S.
     

  • SIŁA EMOCJI

                                Uczniowie podczas lekcji:

     

    • dowiedzieli się, co to są emocje i jak je nazywać,
    • poznali różnice między emocjami a uczuciami,
    • uświadomilii sobie, że każdy człowiek odczuwa emocje,
    • zrozumieli, że wszystkie emocje są potrzebne i nie należy ich oceniać,
    • zobaczyli, jak wyrażać swoje emocje w taki sposób, aby nie ranić innych ludzi. D.S

    ,,Emocje są jak fale. Nie możemy ich kontrolować, ale możemy nauczyć się pływać.”

  • Lekcja w kinie

    10 października uczniowie klasy IV i V wzięli udział w ogólnopolskim projekcie filmowym - Lekcja w kinie. Tym razem tematem była Magia dźwięku. Sekrety muzyki na ekranie. Była więc mowa o muzyce symfonicznej / orkiestrowej, elektronicznej, piosenkach filmowych, muzyce  ambientowej  (eksperymentalna muzyka elektroniczna  pozbawiona linii melodycznej) i świątecznej. Każdy ten rodzaj był   ilustrowany krótkim fragmentem audio. 

    Następnie omówione zostały także elementy ścieżki dźwiękowej. Punktem kulminacyjnym był film z 2023 roku pt.  Młodzi detektywi i zagadka nosorożcaTen familijny, przygodowy film przeniósł nas do Afryki, gdzie razem z jedenastoletnim Thebo i jego przyjaciółmi,  próbowaliśmy rozwikłać zagadkę zamordowanego nosorożca. Piękne krajobrazy, budująca napięcie muzyka, podkreślająca uczucia młodych detektywów pomogły nam miło spędzić dzień, ale też śledząc poczynania młodych detektywów, przekonaliśmy się,  jak łatwo można kogoś niewłaściwie ocenić!

  • KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

                 Już po raz drugi uczennice z naszej szkoły uczestniczyły w Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania zorganizowanym 9 października przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną w Pszczynie. W kategorii klas 4-6 szkołę reprezentowały: Natalia H. oraz Patrycja J. z kl. 6. W tej kategorii uczniowie zmierzyli się z historiami o Koziołku Matołku.  W  kategorii klas 7-8 swe  czytelnicze uzdolnienia zaprezentowały uczennice: Aleksandra M. oraz Barbara P. z klasy 8a, które zmierzyły się z  wybraną balladą A. Mickiewicza i..., jak się okazało, ich interpretację jury postanowiło nagrodzić. I tak: Aleksandra M. zdobyła 3 miejsce, a Barbara P.  została wyróżniona. Gratulacje dla wszystkich reprezentantek naszej szkoły. BRAWO!

  • Ciekawa lekcja o filmowych emocjach

             8 października uczniowie klas 6-8 wzięli udział w lekcji w kinie. Tym razem temat brzmiał "Muzyczne uniwersum, czyli o filmowych emocjach". W trakcie lekcji uczniowie dowiedzieli się, co to jest motyw muzyczny, ścieżka dźwiękowa i partytura, dowiedzieli się, jakie były początki muzyki filmowej, odkryli, że muzyka pełni różnorodne funkcje w filmie. Poznali też dzieła najsłynniejszych kompozytorów muzyki filmowej oraz doświadczyli, jak bardzo ścieżka dźwiękowa wpływa na nasze emocje.

             Po lekcji uczniowie obejrzeli film pt."Mój mundial". To historia o determinacji w dążeniu do realizacji marzeń oraz o niebezpieczeństwach, jakie mogą wynikać z chęci zdobycia sławy i pieniędzy.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kryrach
    ul. Nierad 86
  • 032 212 22 13

Galeria zdjęć