Światowy Dzień Zwierząt, obchodzony co roku 4 października, to wyjątkowa okazja, by zwrócić uwagę na nasze relacje ze światem zwierząt i przypomnieć sobie, jak wielką odpowiedzialność niesiemy za ochronę fauny na całym świecie.
Z tej okazji został zorganizowany konkurs pt. „Moje ulubione zwierzę” dla klas 1-3.
Oto wyniki:
Wyróżnienia:
Szymon G. kl 3, Kacper P. kl 1, Paulina K. kl 3, Bastian A. kl 2
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli tak licznie udział w konkursie.
W. Kumor, M.Schwoch
4 października obchodzony jest Światowy Dzień Uśmiechu. W tym dniu, pomimo deszczowej pogody za oknem, na korytarzach naszej szkoły można było zobaczyć uśmiechniętych uczniów w żółtych ubraniach.
Uśmiechaj się każdego dnia. Beztroski śmiech wpływa na samopoczucie, pobudza układ odpornościowy, dodaje energii,pomaga rozładować stres, poprawia pamięć, pomaga w nauce. Jeśli często się uśmiechasz, jesteś kreatywny i masz dobre relacje z ludźmi.
kk,ds
W tym szczególnym dniu, uczennice wszystkich klas,przygotowały dla chłopców wiele niespodzianek i atrakcji. Były życzenia, słodkości,prezenty i zabawa.
Wszystkiego Najlepszego!
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i ofiarowane datki na rzecz Powodzian. Kwota jaką zebraliśmy to 2551,44 pln. Pieniądze zostały przekazane na konto Caritas Polska.
DZIĘKUJEMY !!!
18 września w słoneczny poranek odwiedziliśmy Baranowice, jadąc przez łąki i pola na rowerach:) Znajduje się tam ośrodek edukacji regionalnej. Powitała nas zasmucona ochmistrzyni. Opowiedziała o historii Zespołu Parkowo - Pałacowego w Baranowicach i swojej pani - Baronowej, której zaginęły korale, więc bez wahania zaangażowaliśmy się w poszukiwanie biżuterii i udział w lekcji regionalizmu na żywo pt. ,,Kaj som pociorki Baronowej”.
Na początek musieliśmy odszukać zdjęć dawnego i współczesnego zamku (wszystko działo się w interaktywnej salce). Już w grupach odpowiadaliśmy na pytania, które sprawdzały, czy do tej pory słuchaliśmy uważnie. Następnie układaliśmy porozcinane obrazki w całość i odtworzyliśmy przepiękną polichromię. W podskokach udaliśmy się do biblioteki, bo kolejne zadanie polegało na odnalezieniu książki z rodzinnym zdjęciem rodu von Durant. Musieliśmy odtworzyć scenkę z fotografii. Tam też powstały białe i czarne damy! Prawdziwym wyzwaniem okazało się przygotowanie reklamy pałacu. Każda grupa miała swój pomysł, ale towarzyszące nam mieszkanki pałacu były zachwycone naszą kreatywnością! Potem pozostało już tylko stworzenie jak najwięcej słów z hasła: ,,Pałac Baranowice” i rozszyfrowanie kodu, który zaprowadził nas do recepcji, bo tam właśnie były ukryte pociorki Baronowej.
W doskonałych humorach wracaliśmy do domu. Okazało się jednak, że jeden rower uległ awarii. Na szczęście spotkaliśmy Dobrego Człowieka, który sprawnie naprawił rowerowy mechanizm i bezpiecznie dotarliśmy do domów. Doskonały humor, uśmiechy i wiatr we włosach były dowodem, że dzień ten był dla nas ciekawą przygodą! uczniowie klasy V - kilka zdjęć w albumie fotograficznym
17 września 2007 r. odbyła się premiera filmu "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy, dziś także obchodzony jest Dzień Sybiraka. Dlaczego właśnie 17 września?
85 lat temu Polacy rozpoczęli bohaterską obronę swojej wolności. Wydarzenia te przeszły do historii jako kampania wrześniowa. Po prowokacji gliwickiej armia niemiecka zaatakowała Wieluń i Westerplatte, a wojsko polskie, gorzej uzbrojone i mniej liczne, stawiło opór m.in. pod Mokrą, ofiarnie walcząc nad Bzurą, pod Wizną i Kockiem. Warto znać takie nazwiska jak major Henryk Sucharski, generał Tadeusz Kutrzeba, kapitan Władysław Raginis, generał Franciszek Kleeberg czy Stefan Starzyński. Dlaczego? To właśnie dzieki takim ludziom jak oni, cieszymy się dziś wolnością. Podczas wojny obronnej, która trwała do 2 października, zginęło około 90 tysięcy polskich żołnierzy i cywilów, a II wojna dopiero się rozpoczęła i trwała do maja 1945 roku. SA
W piątek, 6 września 2024 roku, w naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku uczniowie klas 1-3 mieli okazję wysłuchać fragmentu dramatu „Kordian" autorstwa Juliusza Słowackiego -„O Janku, co psom szył buty".
Spotkanie miało na celu przybliżenie młodszym uczniom twórczości jednego z najwybitniejszych polskich poetów romantycznych oraz propagowanie czytelnictwa. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wybranego fragmentu, a nauczyciel starał się w sposób przystępny i ciekawy wytłumaczyć zawiłości tekstu.
Dodatkowo, na szkolnym holu przygotowano gazetkę, na której zawisły informacje o Juliuszu Słowackim oraz o samej akcji Narodowego Czytania. Dzięki temu uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej o twórczości Słowackiego, a także o znaczeniu popularyzowania polskiej literatury.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i było cennym doświadczeniem dla wszystkich uczestników.
GL i JP
Już za kilka dni przedszkole i szkoła powitają w swoich progach przedszkolaków i uczniów - wypoczętych, pełnych energii, chętnych do zabawy i pracy.
Przedszkole czeka na swoich podopiecznych już od godziny 6:00 - rodzice przyprowadzają dzieci zgodnie z deklarowaną godziną, proszę zaopatrzyć dzieci w papcie na zmianę i zapasową odzież do przebrania(łatwą do ubrania, np spodenki na gumce, koszulkę, majteczki czy skarpetki).
2 września o godzinie 16:00 zapraszamy Rodziców na zebranie organizacyjne.
Uczniów zapraszamy 2 września na godzinę 9:00 - witamy się wzajemnie, zatem i ubieramy się stosownie do okoliczności.
Akcje informacyjno - edukacyjno prowadzone przez Państwową Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Tychach
Drodzy Uczniowie. Życzę Wam, aby te wakacje były pełne radości, przygód i niezapomnianych chwil. Odpocznijcie, bawcie się dobrze, ale pamiętajcie również o bezpieczeństwie. Niech to będzie czas, który spędzicie z rodziną i przyjaciółmi, poznając nowe miejsca i odkrywając nowe pasje.
Rodzicom Dziękuję za Wasze wsparcie i zaangażowanie przez cały rok szkolny. Życzę Wam spokojnego wypoczynku, pełnego radości i wspólnie spędzonych chwil z dziećmi. Niech te wakacje będą okazją do zacieśnienia rodzinnych więzi i naładowania baterii na kolejny rok.
Nauczycielom i Pracownikom Szkoły Dziękuję za Wasz trud, poświęcenie i codzienną pracę na rzecz naszej szkoły. Życzę Wam zasłużonego odpoczynku, relaksu i chwili wytchnienia. Niech ten czas przyniesie Wam wiele radości i satysfakcji, a także energii na nowe wyzwania w nadchodzącym roku szkolnym.
wicedyrektor ZSP Kryry
Nowa galeria Egzamin na kartę rowerową - część praktyczna 7 czerwca 2024 została dodana do albumu fotograficznego
Tydzień temu, 7 czerwca 2024, w piątek odbył się ważny egzamin dla naszych czwartoklasistów. W tym dniu w obecności przedstawiciala wydziału ruchu drogowego z KPP w Pszczynie odbyła się część praktyczna egzaminu na kartę rowerową. Aby przystąpić do tej części uczniowie wcześniej musieli zdać część teoretycną. Test składał się z 20 pytań jednokrotnego wyboru. Kto zdał ten mógł przystąpić do części praktycznej.
Przed przystąpieniem do egzaminu praktycznego policjant przypomniał o obowiązujących zasadach, przepisach ważnych dla każdego uczestnika ruchu drogowego.
Były spore emocje, stres i poprawki. Pragniemy poinformować, że zdecydowana większość uczniów zdała. Teraz jeszcze sprawy formalne i przed wakacjami karty rowerowe będą do odbioru.
Dziękujemy KPP w Pszczynie za pomoc w przeprowadzeniu egzaminu praktycznego.
PK
Nie liczy się, co robimy ani ile robimy, lecz to, ile miłości wkładamy w działanie. (Matka Teresa z Kalkuty)
Nowa galeria Wycieczka do Brennej została dodana do albumu fotograficznego
10 czerwca odbyła się długo wyczekiwana wycieczka w góry. Uczniowie klas 1 - 3 ruszyli żółtym szlakiem z Brennej w poszukiwaniu ciekawych miejsc. Udało nam się zobaczyć kilka jaszczurek i żab. Pogoda nam dopisała w tym dniu, więc wszyscy dobrze się bawili. Na koniec dzieci czekała miła niespodzianka. Z pieniędzy, które zostały zebrane przez rodziców podczas występu z okzji Dnia Mamy i Taty dzieci otrzymały pyszne lody. Bardzo dziękujemy rodzicom za ufundowanie niespodzianki :)
A.G.
Organizatorem akcji jest Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej.
Akcja realizowana jest w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
W tym roku nasza szkoła ponownie przystąpiła do Międzynarodwej Akcji Czytanie na Polanie. Edycja2024, bo czyż może być coś piękniejszego niż dobra książka i świeże powietrze?
Rok szkolny 2023/2024 powoli się kończy. Czas więc na małe podsumowanie. Szkoła to przede wszystkim nauka, ale to także zabawa i …rywalizacja. Dowiadywaliśmy się o sukcesach naszych koleżanek i kolegów, którym serdecznie gratulujemy! Jednak nie zawsze stajemy na podium. Ważny jest także udział w konkursach, poszerzanie swoich umiejętności, zdobywanie nowych doświadczeń. Uczniowie klasy V (przede wszystkim Natalia) reprezentowali naszą szkołę w wielu konkursach:
- OGÓLNOPOLSKI KONKURS NA PROJEKT KOMIKSU MÓWIĄCE OBRAZKI MÓWIĘ O...EKOLOGII 2024 (komiks)
- ,,BEZ KORZENI NIE ZAKWITNIESZ. MOJA WIELKA I MAŁA OJCZYZNA (drzewo genealogiczne rodziny)
- WOJEWÓDZKIE KONKURS MICKIEWICZOWSKI (lapbook)
- PLAKAT PROMUJĄCY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MEDIACJI 2024 (plakat)
Gratulujemy im odwagi i zaangażowania! Ich prace można zobaczyć w galerii.
Trochę historii: święto, o którym mowa, zostało utworzone w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka, które zostały spisane w 1945 roku w dokumencie Karta Narodów Zjednoczonych. W Polsce obchodzone jest 1 czerwca już od roku 1950.
Uczniowie klasy IV, dzięki uprzejmości i gościnności rodziców Maksa, świętowali na łonie natury, doskonale się bawiąc. Rumiane policzki i roześmiane twarze były dowodem, że zabawa była przednia. W galerii kilka zdjęć z klasowego ogniska.
28 maja uczniowie klas IV - VII spotkali się z kuratorem zawodowym Panem Rafałem Chmielem z Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej z Sądu Rejonowego z Pszczyny, który uświadomił im, na czym polega ich odpowiedzialność prawna. Podkreślił, jak ważny jest szacunek wobec drugiego człowieka. Przestrzegał przed hejtem oraz cyberprzemocą. Zwrócił uwagę na właściwe relacje z rówieśnikami, konieczność panowania nad emocjami. Przypomniał o zasadach ruchu drogowego oraz o standardach ochrony małoletnich. Odpowiedzialność karna jest ważna, więc zachęcał do świadomego życia.
18 kwietnia Pan Rafał Chmiel spotkał się także z Rodzicami uczniów.
Nowa galeria Dzień Mamy i Taty została dodana do albumu fotograficznego
27 maja obchodziliśmy bardzo uroczyście Dzień Mamy i Taty. Uczniowie klas 1-3 wystawili dla swoich rodziców przedstawienie pt; "Jaś i Małgosia". Były chwile wzruszeń, zachwytu i uśmiechu a brawom nie było końca. Dzieci zaprezentowały swoje umięjętności aktorskie przeplatane tańcem, piosenkami i wierszami. Na koniec wszyscy zaśpiewali piosenkę "Sto lat dla Mamy i Taty', a potem wręczyli własnoręcznie przygotowane upominki.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicowm za udział w uroczystości i za przekazanie pieniędzy na Dzień Dziecka. Pieniądze zostaną przeznaczone na niespodziankę podczas wyjazdu na wycieczkę w góry.
A.G.
21 maja uczniowie klas siódmych pod opieką pani Marzeny Maruszczyk zaprosili nas w podróż w czasie. Przypomnieli nie tylko historię Unii Europejskiej, ale także drogę Polski do wstąpienia do tej organizacji. Uczciliśmy 20 - lecie wstąpienia do UE nie tylko słowem, ale też piosenką. Po teoretycznym wstępie trzyosobowe drużyny rozpoczęły rywalizację w konkursie na temat UE. Na podium znaleźli się:
- miejsce III - klasa IV
- miejsce II - klasa VII a
- miejsce I - klasa V.
Gratulujemy uczestnikom odwagi i wiedzy! Zapraszamy do galerii.
W roku szkolnym 2023/2024 r. klasa 1 uczestniczyła w Ogólnopolskim Projekcie ,,Zabawy sztuką'' i zrealizowała wszystkie zadania w ramach zajęć kreatywnych. Brawa dla klasy 1 ! D.S,W.K