W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 6 biorą udział w projekcie edukacyjnym Fundacji
Uniwersytet Dzieci. Temat projektu: „Ja w relacjach. Jak zrozumieć siebie i innych?”
Jak pomóc uczniom w odniesieniu życiowego sukcesu? Wspierając rozwój ich kompetencji
społeczno-emocjonalnych!
Podczas lekcji uczniowie będą działać zarówno zespołowo, jak i indywidualnie. Popracują nad
asertywną i konstruktywną komunikacją, a także wezmą udział w ćwiczeniach pomagających w
regulacji emocji.
Dzięki projektowi uczniowie nauczą się lepiej rozumieć siebie oraz innych. Wzmocnią poczucie
własnej wartości, a także uważność. Rozwiną umiejętność komunikacji oraz nawiązywania i
utrzymywania pozytywnych relacji.
Opiekunowie projektu:
Magdalena Schwoch
Małgorzata Szypuła
Ewa Dziadek
Nowa galeria Pamiętamy o tych, co polegli w obronie naszej ojczyzny. została dodana do albumu fotograficznego.
A.G.
Nowa galeria Dzień Dyni została dodana do albumu fotograficznego
31 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dyni. Kolorem przewodnim był oczywiście pomarańczowy i w te barwy przyszliśmy ubrani. Dynia królowała nie tylko na szkolnych korytarzach, ale również na lekcjach i zajęciach plastycznych. Zapraszamy do albumu fotograficznego na fotorelację.
A.G.
Poznaliśmy już Vincent Van Gogh’a i jego słynne ,,Słoneczniki’’. Tym razem, Klasa 1 w ramach projektu ,, Zabawy sztuką’’ postanowiła zapoznać się z dziełami Jacksona Pollock’a (amerykański malarz, przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego). Dzieła, które stworzyła klasa są imponujące. Zapraszamy na wystawę prac w albumie fotograficznym.
D.S
27 października 2023 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci. W tym dniu, dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści razem z uczniami klasy 7 a przygotowali dla swoich znakomitych gości przedstawienie pod tytułem:,, Jak wróbelek Elemelek uczył się literek’’. Zaśpiewali również piękne piosenki oraz zatańczyli wspólnie taniec do Uwertury dla M Tytusa Wojnowicza. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez panią Dyrektor. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy.
Ogromną radość sprawiły uczniom niespodzianki- prezenty przygotowane przez uczniów klasy 3 oraz klasy 6. Bardzo dziękujemy za tak miłe, życzliwe przyjęcie do grona uczniów.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów na nowej szkolnej drodze.
D.S, J.P, W.K
23 października nasze drużyny wzięły udział w gminnych zawodach w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Po bardzo zaciętej walce dziewczyny zajęły III miejsce, a chłopcy wygrali i awansowali do szczebla powiatowego!
Skład drużyny dziewczyn: Natalia, Aneta i Jagoda z klasy 6.
Skład drużyny chłopców: Adam (klasa 6), Jakub i Marcin (klasa 5).
Dzień później chłopcy walczyli w zawodach powiatowych, które po zaciętej walce zakończyli tuż za podium.
Wszystkim naszym zawodnikom i zawodniczkom gratuluję waleczności i zaangażowania!
kk
Nowa galeria Wystawa klocków Lego została dodana do albumu fotograficznego
20 października uczniowie z klas 1 - 3 mieli okazję zobaczyć niesamowitą wystawę największych i najpiękniejszych budowli z klocków Lego, przy okazji sami zabawili się w konstruktorów i zbudowali mnóstwo fascynujących budowli . Zapraszamy do galerii na wspólne oglądanie zdjęć.
A.G.
16 października, z udziałem straży pożarnej przećwiczyliśmy alarm przeciwpożarowy i ewakuacje uczniów i pracowników szkoły. Po opuszczeniu budynku i sprawdzeniu liczby uczniów mogliśmy przymierzyć kaski i mundury strażackie oraz usiąść w miejscu załogi wozu strażackiego.
D.S
Nowa galeria Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole została dodana do albumu fotograficznego
16 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w koncercie życzeń wyrazili swoją wdzięczność wszystkim pracownikom szkoły oraz wręczyli bombowe upominki.
Nasza szkoła od kilku lat bierze udział w ogólnopolskim programie edukacji medialnej „Lekcja w kinie” (więcej na: https://lekcje.info.pl/o-nas/) Tym razem uczniowie klasy IV i V mieli okazję zapoznać się z gatunkami filmowymi. Prowadzacy wykład w ciekawy sposób przedstawił wyznaczniki m.in. komedii, filmu przygodowego, westernu czy science - fiction.
Po krótkiej przerwie zobaczyliśmy wzruszającą historię Remiego, osierocony chłopiec jest wychowywany przez miłą panią Barberin. W wieku dziesięciu lat zostaje jednak odebrany adopcyjnej matce i trafia pod opiekę wędrownego muzyka. Dlaczego? By znaleźć odpowiedź na to pytanie, zachęcamy do obejrzenia rodzinnego filmu Przygody małego Remiego.
11 października uczniowie klas 1-3 wzięli udział w organizowanej przez Filharmonię Śląską - Małej filharmonii, której tematem był "Wiedeń i Paryż - wielkie miasta wielkich kompozytorów".
Obcowanie z muzyką "na żywo" pozwoliło uczniom choć na chwilę przenieść się do tych wielich miast i poczuć klimat epoki.
,,Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.
Jak już pewnie zdążyliście zauważyć, nasza szkoła pamięta o ... Aleksandrze Fredrze. Romantyczny poeta gościł już na różnych lekcjach, we wszystkich klasach. Za niedługo - obszerna relacja ze szkolnego projektu.
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szkola-pamieta-2023--zapraszamy-do-udzialu-w-akcji
Był ostatni piątek września. Słońce nieśmiało spoglądało na świat. Na szkolnym parkingu zaczęli pojawiać się uczniowie i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że była dopiero 6 rano. Na koniec do uśmiechniętych i podekscytowanych czwartoklasistów dołączyli opiekunowie. Po krótkim pożegnaniu z rodzicami ruszyliśmy do stolicy!
Droga do Warszawy mijała szybko, humory dopisywały, niepewność tego, co nas czeka, dodawała entuzjazmu. W końcu dotarliśmy do celu, czyli #MinisterstwaCyfryzacji. Dlaczego właśnie tam? Odważna dwunastka wraz z panem Piotrem (który jest jednym z kilku nauczycieli ambasadorów #neon-a) postanowiła przetestować #NEON-a cyfrowy system rozwiązań edukacyjnych przygotowany przez ekspertów wydawnictwa #nowaera.
Po serdecznym przywitaniu rozpoczęła się lekcja przyrody, w czasie której uczniowie zapoznali się ze sposobem wyznaczania kierunków świata. Pracowali na zasobach multimedialnych, wykorzystując interaktywny podręcznik i ćwiczenia, sprawnie odrobili zadanie domowe, a nawet napisali kartkówkę. A wszystko to na sprzęcie - #laptopdlaucznia klas czwartych! Po lekcji ochotnicy udzielili PRAWDZIWEGO wywiadu!
Po intensywnej pracy zostaliśmy zaproszeni na posiłek, a następnie krótki spacer po Warszawie, w czasie którego zobaczyliśmy uroczystą zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, na rynku była możliwość zakupienia pamiątek.
Na zakończenie wyjazdu, a była to już godzina 21, uczniowie otrzymali niespodzianki - prezenty od nowej ery, za które dziękujemy!
Zapraszamy do polubienia
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.714834210688052&type=3
https://www.facebook.com/profile.php?id=100064844386767
W ostatni czwartek września cała społeczność uczniowska świetnie bawiła się na dyskotece z okzaji Dnia Chłopca zorganizowanej przez SU. Podczas imprezy nie zabrakło oczywiście belgijki, makareny, skrzypka oraz wielu innych zabaw typu krzesełka, czy taniec z miotłą. Na fotorelację zapraszamy do albumu fotograficznego.
Jabłko pojawiało się już w Biblii, w greckich mitach, a w kulturze rzymskiej istniała nawet bogini, patronka sadów i owoców o imieniu Pomona. Wraz z koroną i berłem jest też jednym z insygniów władzy królewskiej. Owoc ten przyczynił się do rozkwitu nauki - podobno Isaac Newton odkrył prawo powszechnego ciążenia dzięki temu, że jabłko spadło mu na głowę.Nie mniejsze zasługi ma jabłko w literaturze dziecięcej - co prawda zatrute, ale miało ważną rolę w opowieści o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, którą zna każdy z nas.Jabłko to symbol zdrowia i najbardziej znany polski owoc. W naszej szkole odbyła się akcja prozdrowotna, której celem było zachęcenie wszystkich do spożywania jabłek jako źródła witamin oraz wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania. W tym dniu, ubraliśmy się w kolorach jabłek: żółtym, czerwonym, zielonym. Nasi utalentowani uczniowie wykonali przepiękne prace plastyczne z motywem jabłka, które mieliśmy możliwość podziwiać na wystawie. Na muzyce śpiewaliśmy "Czerwone jabłuszko", młodsi uczniowie robili sok jabłkowy, a starsi wykorzystali jabłka na geografii. Na przerwach klasa 6 sprzedawała wypieki cukiernicze z jabłkiem w roli głównej. Niestety, tak szybko się sprzedały, że nie wszyscy zdążyli zakupić...Na szczęście na stołówce nie zabrakło słodkich jabłek. Ten dzień był wyjątkowy za sprawą zaangażowania wielu uczniów, nauczycieli, rodziców i pracownków szkoły. Dziękujemy za dołączenie się do akcji, za wypieki, a Radzie Rodziców za ufundowanie małej niespodzianki dla artystów..
DS, WK, kk
Klasa 1 przystąpiła do Ogólnopolskiego projektu ,,Zabawa sztuką'' - Daria Siatka,Weronika Kumor
Już dziś zapraszamy na relację z projektu!
W piątek, 8 września, w naszej szkole zagościli bohaterowie powieści Elizy Orzeszkowej pt. "Nad Niemnem". A wszystko to za sprawą corocznej akcji, której patronuje Para Prezydencka. W tym dniu na szkolnych korytarzach zagościł styl wiejski, a uczniowie klasy 7a odczytywali w klasach fragment powieści, doskonale oddając charaktery przedstawianych postaci i wpasowując się w XIX-wieczny wiejski klimat. Brawa dla wszystkich, którzy włączyli się w akcję, zwłaszcza dla najmłodszych! Zdjęcia można podziwiać w albumie.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
W roku 2023 dofinansowanie w ramach projektu otrzymała biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kryrach (15.000,00 zł, z czego 12.000,00 zł to kwota wsparcia finansowego ze środków budżetu państwa, natomiast 3.000,00 zł to wysokość wkładu własnego organu prowadzącego).
Nasza biblioteka co roku prowadzi liczne działania promujące czytanie i zapraszające dzieci do przestrzeni biblioteki.
Do działań cyklicznych należą m.in.: pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika, kiermasze książek dla uczniów, nauczycieli i rodziców, obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych (październik), Światowego Dnia Uśmiechu, Międzynarodowego Dnia Kropki, Dnia Postaci z Bajek. Obchodziliśmy także urodziny literki B (jak biblioteka), Dzień Pinokia, Dzień Pluszowego Misia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nasze konkursy: “Przyleciały anioły”, “Kukiełki, pacynki, marionetki” oraz “Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki” czy na walentynkę dla ulubionego bohatera książki.
W roku szkolnym 2022/2023 otworzyliśmy małą galerię - “Pochwal się swoim talentem” oraz zaprosiliśmy uczniów do tworzenia polecajek (Jeśli przeczytałeś jaką ciekawą książkę z naszej biblioteki, poleć ją innym), rozegraliśmy także pojedynek książek - co tydzień do starcia stawały dwie książki, a czytelnicy głosowali na wybraną przez siebie pozycję. Dzięki akcji “Babeczki dla biblioteczki” udało nam się zakupić kilka książek, o które prosili czytelnicy. Otrzymaliśmy też certyfikaty uczestnictwa w ogólnopolskiej akcji “Czytanie na polanie” oraz za udział w projekcie “Mistrzyni Szymborska” w związku z przypadającą w 2023 roku 100 rocznicą urodzin noblistki. W tym projekcie wśród działań uczniów znalazły się obrazki, kolaże inspirowane poezją poetki, uczniowie i nauczyciele wymyślali krótkie wierszyki , tzw. lepieje, był kącik poezji pani Szymborskiej oraz krzyżówka poświęcona jej życiu i twórczości. Obie akcje zostały przeprowadzone przy współudziale Gminnej Biblioteki Publicznej.
W tym roku szkolnym planujemy powtórzyć wiele spośród sprawdzonych działań, ale liczymy również na pomysły naszych czytelników. Pracujemy nad innowacją pedagogiczną, aby uczynić bibliotekę miejscem, gdzie uczniowie poczują się jak u siebie w domu. Wraz z biblioteką publiczną planujemy uczcić 230 rocznicę urodzin Aleksandra Fredry oraz włączyć się w organizację Dnia Patrona - Kornela Makuszyńskiego. Rozpoczęliśmy tradycyjnie od udziału w akcji “Narodowe Czytanie”. W tym roku Para Prezydencka zaprosiła do czytania powieści “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Z tej okazji w naszej szkole zagościł styl wiejski, a starsi uczniowie czytali w klasach fragment powieści. Młodsi zaś wzięli udział w quizie o zwierzętach, które można spotkać na wsi.
Pomysłów jest mnóstwo, a dzięki uzyskanemu dofinansowaniu będziemy mogli wzbogacić nasz księgozbiór i upiększyć bibliotekę, aby uczniowie jeszcze chętniej ją odwiedzali, by zapanował w niej dobry klimat na czytanie, bo jak powiedział C.M.Dominguez “Założyć bibliotekę to jak stworzyć życie".
4 września rozpoczął się kolejny rok szkolny. Po wakacjach pozostały tylko wspomnienia. Aleksandra i Faustyna przypomniały nam o tragicznych wydarzeniach sprzed 84 lat, a pani Agnieszka Ciwis serdecznie powitała zgromadzonych uczniów, rodziców i nauczycieli. W sposób szczególny powitaliśmy koleżanki i kolegów z klasy I, którzy na osłodę otrzymali tradycyjne rogi obfitości (a starsi trochę im tego zazdrościli :))
Nowy rok szkolny to nowe szanse, nowe możliwości, nowe znajomości. Warto więc popatrzeć na ten czas nie jak na przykry obowiązek, ale jak na szansę na wielką przygodę. Życzymy wam wszystkim, by, „Nauka w szkołach (...) prowadzona [była] w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek” (Albert Einstein)
Wychowawcy klas II - VIII serdecznie zapraszają Rodziców na pierwsze w tym roku szkolnym spotkania, które odbędą się w czwartek 07.09 o godzinie 17.00.
Liczymy na Państwa obecność!
Z wyrazami szacunku - Wychowawcy