Muzeum światła i koloru
10 listopada, klasy 1-3 odwiedziły niezwykłą krainę pełną barw i światła.
W tym magicznym miejscu, uczniowie zapoznali się z pryzmatem, znaczeniem kolorów
w naszym życiu, a także dowiedzieli się, jak to jest znaleźć się wewnątrz kalejdoskopu. Ta wycieczka połączyła naukę ze świetną zabawą.
Zdjęcia można zobaczyć w albumie fotograficznym.
... odbywa się 21 listopada. W tym roku obchodzi już 50. rocznicę, natomiast w Polsce świętujemy je po raz siedemnasty. Święto wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie znane jest pod nazwą World Hello Day. Jego tradycja sięga 1973 roku, kiedy to bracia Brian i Michael McCormack zaprotestowali przeciwko wojnie między Izraelem a Egiptem (tzw. wojna Jom Kipur). Mężczyźni wysłali wówczas aż 1360 listów (w siedmiu językach) do liderów państw na całym świecie, zachęcając tym samym do wzięcia udziału w pierwszych obchodach World Hello Day. Ich apel spotkał się z dużym odzewem, dziś Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodzony jest w 180 krajach.
W jaki sposób można przyłączyć się do obchodów? Wystarczy okazać życzliwość drugiej osobie - posłać uśmiech, powiedzieć miłe słowo, podzielić się pozytywną energią.(więcej na: https://www.weekendowo.pl/swieta/swiatowy-dzien-zyczliwosci-i-pozdrowien)
Nasza SKRZYNKA POZDROWIEŃ napełniała się nieśmiało i powoli, ale dziś życzliwi uczniowie klasy 4 zabawaili się w posłańców i wręczyli dużym i małym życzliwe słowa i pozdrowienia. Pamiętajmy, że SŁOWA MAJĄ MOC
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Więcej przeczytacie na stronie UNICEF.
Plakat: https://patyczanka.pl/
Historia naszego kraju jest bardzo burzliwa. Doskonale wiedzą o tym uczniowie, którzy starają się zapamiętać wszystkie wydarzenia, ich przyczyny i skutki. Święta narodowe są doskonałą okazją, by nie tylko przypomnieć sobie dzieje Polski i Polaków, ale także refleksyjnie spojrzeć na teraźniejszość. W tym roku klasa 8 a przedstawiła drogę Polaków do wolności, do zrzucenia jarzma zaborów, a kółko teatralne - taniec flag! Dziękujemy pani Joli za przygotwanie montażu muzyczno - słownego, bo dzięki temu było...
Biało-czerwono... Nostalgicznie... Patriotycznie
W tym roku szkolnym postanowiliśmy połączyć obchody Narodowego Święta Niepodległości z DNIEM REGIONALIZMU. Dlaczego? Obchodzimy 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów, ale przecież rok 1918 był dla mieszkańców Śląska kolejnym rokiem walk o przyłączenie do Polski. Powstania (1919, 1920, 1921) ukazały determinację Ślązaków. Powrót części Górnego Śląska do Polski po około 600 latach następuje niedługo po tym, jak Polska wraca na mapę Europy jako suwerenne państwo.
Hania z klasy 4 wygłosiła monolog w gwarze, pani Alina nawiązała do wydarzeń sprzed 104 lat, a uczniowie KREATYWNIE i AKTYWNIE włączyli się w przygotowanie słowniczków gwary śląskiej, które można podziwiać w holu naszej szkoły bądź w albumie fotograficznym. Wszystkim zaangażowanym osobom bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY!
Ksiądz Jan Twardowski napisał: Można odejść na zawsze, by stale być blisko.
1 listopada zatrzymaliśmy się na chwilę nad grobami bliskich nam osób, wspominając także naszych rówieśników, nauczycieli, pracowników szkoły, których już z nami nie ma.
Zapaliliśmy znicze w miejscach pamięci w Kryrach, doceniając trud i ofirę naszych przodków w walce o wolną Ojczyznę.
Ale zapaliliśmy także Płomyk Nadziei na rzecz żorskiego hospicjum.
Umarłych wieczność dotąd trwa,dokąd pamięcią się im płaci.(Wisława Szymborska). Pamiętajmy więc!
26 października uczniowie klas ósmych uczestniczyli w niecodziennej wycieczce do stolicy Górnego Śląska - Katowic. Była to "Podróż ze sztuką w tle", bowiem najpierw uczniowie uczestniczyli w warsztatach teatralnych zorganizowanych przez Impro Silesia - Pana Szymona Paszka, a następnie podziwiali multisensoryczną wystawę obrazów Vincenta van Gogha w nietypowym miejscu, jakim jest Galeria Szyb Wilson na terenie byłego szybu kopalnianego KWK 'Wieczorek". Więcej zdjęć do obejrzenia w albumie.
Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kryrach uprzejmie informuje, że dnia 31.10 (poniedziałek) sekretariat placówki będzie nieczynny.
W sprawach niecierpiących zwłoki prosimy o kontakt na adres mailowy zsp.kryry@wp.pl lub telefonicznie na numer 501 672 435, a osobiście zapraszamy w środę, 2 listopada od godziny 7:00.
Z góry dziękujemy za zrozumienie i przepraszamy za utrudnienia.
Anna Antończyk
Mycie rąk- tak niewiele, a tak wiele! Wykształcenie nawyku mycia rąk (z użyciem mydła) przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić nas przed chorobami. Uczniowie klas 1- 3 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kryrach wzięli udział w IV edycji #Wojewódzkiejakcjiinformacyjno-edukacyjnejpt.,,Wirusoochrona". W ramach tej akcji, nauczyciele klas 1-3 przeprowadzili zajęcia profilaktyczne na podstawie materiałów przesłanych przez organizatora, czyli #PaństwowegoPowiatowegoInspektoriatuSanitarnegowTychach. Ponadto, klasa 3 b wraz z wychowawcą koordynującą projekt, przeprowadziła #InstruktażMyciaRąk uczniom klasy 8b. Na szczególną uwagę zasługują uczniowie, którzy wzięli udział w szkolnej wystawie artystyczno-edukacyjnej #,,Mydło-mójSuperbohater". Przepiękne prace możemy podziwiać w holu naszej szkoły. Wszystkim nauczycielom, uczniom, rodzicom, dziękujemy za aktywny udział w akcji. Zapraszamy do zapoznania się z dokumentacją fotograficzną tego wydarzenia, w zakładce Album fotograficzny - zdjęcia z projektu.
Nie czekaj z wdzięcznością na nic wielkiego
Bądź wdzięczny, a wszystko stanie się wielkie
Gdy przestałem czekać na coś ważnego
To nagle wszystko stało się ważne
I nagle wszystko stało się ważne.
(Igor Herbut Wdzięczność)
14 października w naszym kraju obchodzone jest Dzień Edukacji Narodowej na pamiątkę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uczniowie klasy 8b (którym dziekujemy za przygotowanie programu, zaangażowanie, prace porządkowe) przedstawili wzruszający program o WDZIĘCZNOŚCI. W tym dniu padło wiele miłych słów, wypowiedziano wiele pięknych życzeń. Aby nasza szkoła była miejscem, gdzie każdy odnaleźć się może, potrzebny jesteś Ty, Uczniu i Ty, Nauczycielu, i Ty, Rodzicu...
Fotorelacja: album fotograficzny oraz Samorząd Uczniowski / ZSP w Kryrach
Jerzy Sthur udowodnił, że:
Śpiewać każdy może
Trochę lepiej lub trochę gorzej
Ale nie o to chodzi
Jak co komu wychodzi...
A nasza szkolna społeczność już po raz kolejny udowodniła, że mnożyć i dzielić też każdy może - niezależnie ile ma lat i czym się zajmuje. Świętowaliśmy 12. edycję akcji, której celem jest przypomnienie sobie tabliczki mnożenia w niecodzienny sposób. Dla bezbłędnych uczestników czekały małe, ale jakże sympatyczne nagrody wręczone 14 pażdziernika w DEN.
Relację możecie zobaczyć: Samorząd Uczniowski / ZSP w Kryrach
Dlaczego warto grać w gry planszowe? Ilu pytanych, tyle odpowiedzi:
1) zwiększają aktywność mózgu
2) przynoszą śmiech, zmniejszając stres
3) zbliżają ludzi, wzmacniając relacje
4) uczą, jak wyznaczać cele i być cierpliwym
5) zwiększają kreatywność i pewność siebie
6) oferują możliwość wczesnego uczenia się
7) łączą pokolenia ...
Dzień Gier Planszowych dzieki zasobom świetlicy zagościł i u nas!
Fotorelacja: Samorząd Uczniowski / ZSP w Kryrach
04.10 klasy 3a/3b, wybrały się na wycieczkę do pobliskiej piekarni. (PIEKARNICTWO S.C. JÓZEF I NATALIA BIELA, WIOLETTA WITUŁA). Podczas wycieczki dzieci miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarzy, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Uczniowie zobaczyli najważniejsze pomieszczenia piekarni. Piekarz opowiedział jak wyrasta ciasto, przedstawił etapy powstawania pieczywa. Dzieci poznały duże maszyny niezbędne do pracy piekarza m.in. ogromne misy na ciasto, krajalnicę do krojenia chleba, maszynę do produkcji bułek, ruchome regały na upieczony chleb itp. Największe wrażenie wywarł piec do wypiekania, wielkie łopaty do wkładania pieczywa. Serdecznie dziękujemy Państwu Witułom za okazaną gościnność, miłą atmosferę, profesjonalizm i za przepyszny poczęstunek dla wszystkich dzieci.
...przypada 1 października
Globalne święto muzyki zostało ustanowione w 1975 roku z inicjatywy amerykańskiego wirtuoza skrzypiec i dyrygenta Yehudiego Menuhina. Świętowaliśmy także w naszych skromnych progach. Kogo można było spotkać na szkolnych korytarzach? Rozpoznajesz gwiazdy? :)
Pierwszy miesiąc roku szkolnego za nami. Czy coś się działo? Oczywiście! Najpierw była lekcja demokracji - w tajnych, równych, bezpośrednich, proporcjonalnych i powszechnych WYBORACH wyłoniliśmy nowych przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz opiekunów. Przewodniczącą szkoły została Julia z klasy 8b, a jej prawą ręką - Wiktoria z klasy 8a. Pozostali członkowie stworzyli plan pracy na nowy rok szkolny.
Dla relaksu po pierwszym miesiącu nauki oraz dla integracji szkolnej społeczności została zorganizowana dyskoteka Taniec z gwiazdami i więcej nic nie zdradzimy, bo O tańcu nie da się pisać (…) taniec trzeba tańczyć. (Paulo Coelho).
Na zakończenie września zgodnie z tradycją obowiązującą od 1999 roku spotkaliśmy się na szkolnych obchodach Dnia Chłopca, który miał być symbolem równowagi płci oraz odpowiedzią na Międzynarodowy Dzień Kobiet. Na początku ironiczne wierszyki, a potem Familiada - tutaj trzeba nadmienić, że uczestniczył w niej sam Karol Strasburger :)
Zapraszamy na fb
Sto lat- Joyeux anniversaire- Happy Birthday, Feliz cumpleanos- Alles Gute zum Geburstag, Buon compleanno ...26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych.Celami święta są przede wszystkim:ukazanie Europejczykom znaczenia uczenia się języków;propagowanie nauki języków obcych przez całe życie;propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.W ramach tego święta uczniowie ZSP w Kryrach przygotowaliscenki potwierdzające, że znajomość języków obcych jest przydatna w życiu każdego człowieka.Motywem przewodnim były urodziny... każda klasa reprezentowała inny kraj. Usłyszeliśmy różne języki, zobaczyliśmy piękne stroje ....i były również prezenty. Dziękujemy wszystkim, którzy sprawili, że ten dzień był wyjątkowy!
Część zdjęć już jest dostępnych w galerii... reszta wkrótce:)
DS
Pozdrowienia z Krakowa! Mimo deszczowej aury uczniowie klas 5, 6a i 6b mieli okazję poznać Ogród doświadczeń im.Stanisława Lema.
"Zwiedzanie Ogrodu polega na doświadczaniu sensorycznym – zwiedzający mogą dotykać instalacji stanowiących eksponaty, mają okazję różnymi zmysłami doświadczać na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych."
Dziękujemy za aktywny udział w Międzynarodowym Dniu Kropki - świecie kreatywności i twórczości. Dzień kropki to naprawdę wyjątkowe święto. Obchodzi się je 15 września w 196 krajach na całym świecie. Ustanowione zostało w 2008 roku, a inspiracją do tego stało się dzieło pod tytułem „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci – Petera H. Reynoldsa. Opowieść wydana w 2003 roku szybko zyskała popularność wśród najmłodszych, głównie za sprawą wciągającej fabuły. Bohaterką historii jest dziewczynka o imieniu Vashti, która właśnie dzięki zwykłej kropce i mądrej nauczycielce plastyki, odkryła w sobie talent i odzyskała wiarę w swoje możliwości.Wasze prace pokazały jak wielki talent jest w każdym z Was. Dziękujemy nauczycielom za zorganizowanie kreatywnych zajęć z kropką w roli głównej.
Drodzy Uczniowie,
na uroczyste rozpoczęcie roku wszystkich uczniów zapraszamy 1 września na godzinę 9:00.
A już 31 sierpnia na godzinę 16:00 zapraszamy na spotkanie rodziców najmłodszych przedszkolaków z grup Kangurków i Tygrysków (3 i 4-latki)
Dla rodziców nieco starszych przedszkolaków (Sówki i Puchatki) spotkanie planujemy na czwartek, 1 września, także na 16:00.
Liczymy na Państwa obecność :-)
Anna Antończyk