ZSP Kryry

  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - MDJO

    został ustanowiony 17 listopada 1999 r. przez UNESCO jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło  w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. Tego dnia zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

    "Od 1950 roku około 250 z 6 tysięcy języków świata zostało zapomnianych. Głównymi przyczynami są migracje społeczne, wymieranie narodów czy nadużywanie wyrazów obcojęzycznych. Szacuje się, że na całym świecie 40 procent populacji nie ma dostępu do edukacji w swoim rodzimym języku" (https://www.nasze.fm/news,43396)

    Święto to dzięki pani Jolancie zagościło także w naszej szkole.

    Dziś każdy mógł zabrać ze sobą SŁOWO i ocalić go od zapomnienia!

     

  • PATRON ROKU 2023 - Mikołaj Kopernik

    Od początku  roku kalendarzowego na jednej z gazetek możecie przeczytać na temat  PATRONÓW ROKU 2023. Dziś wpis nr 1, a jego bohaterem - Mikołaj Kopernik. Dlaczego?

    W tym roku przypada 550. rocznica urodzin  tego wielkiego astronoma (urodzonego 19 lutego  1473), ale także  lekarza i dowódcy oborny zamku w Olsztynie. Wielu z nas kojarzy słynne zdanie oddające sens odkrycia teorii heliocentrycznej:

    ,,Wstrzymał  Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię."

    Jego dzieło  O obrotach sfer niebieskich  zostało wydane w 1543 roku. 

    - Uczniowie klasy 4 mają okazję poznać Mikołaja Kopernika na lekcjach historii.

    - Ci, którzy przygotowują się do egzaminu, pewnie pamiętają słynną aferę kopernikowską, której pomysłodawcą i  wykonawcą został Alek Dawidowski (Kamienie na szaniec)

     Pan Piotr przygotował -   Wycieczka śladami Mikołaja Kopernika

    - Najstarsi kojarzą naukowca z ... banknotem 1000 zł. 

  • Tłusty czwartek

    Nowa galeria Tłusty czwartek została dodana do albumu fotograficznego

    „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła"

    Jak tradycja stara każe

    w domu, szkole, biurze, w barze,

    wszędzie pączek dziś króluje,

    każdy chętnie go smakuje.

    Z dżemem, z cukrem, z wisienkami,

    wszędzie pączek dzisiaj z nami.

    Dziś kalorii nikt nie liczy,

    wszędzie moc pysznych słodyczy.

    W tłusty czwartek przez dzień cały

    słodkim królem – pączek mały!

     

  • Byliśmy w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR)

    ,Czym jest dźwięk? Gdzie się zaczyna i w jaki sposób trafia do naszych uszu? Czy można go zobaczyć lub odczuć? Co to jest fala dźwiękowa? Na przykładzie kilku instrumentów o różnym sposobie wydobycia dźwięku (gitara elektryczna, kontrabas, perkusja), zaprezentujemy jego fizyczne właściwości i zastanowimy się, dlaczego instrumenty te brzmią odmiennie i skąd się bierze ich moc. Dowiemy się też, jak człowiek może wpływać na jakość, barwę i rodzaj fali dźwiękowej." I tego wszystkiego dowiedzieli się uczniowie klas 4 - 6   podczas interdyscyplinarnego koncertu ,,Na fali", czyli muzyka - fizyka

  • Niech żyje bal!

                Karnawał, jaki znamy, swój początek miał we Włoszech  w II połowie X w. Pierwsza wzmianka pochodzi z dokumentu doży Wenecji Vitale Faliero z 1094 roku, w którym mowa jest o publicznej rozrywce  i tam też po raz pierwszy pojawia się słowo "Carnevale".  Od XIV w.  trwał sześć tygodni,  od 26 grudnia do Środy Popielcowej. 

                Jego istotą  było zapewnienie anonimowości dzięki noszonym maskom i kostiumom, co z kolei pozwalało na zatarcie wszelkich podziałów przynależności do klas społecznych, płci lub religii.                        

              Najsłynniejsze bale karnawałowe na świecie?  Wenecja, Rio de Janeiro, Santa Cruz de Tenerife,  Fasching ( Włochy, Brazylia, Hiszpania, Niemcy) 

                     W Polsce ostatni tydzień karnawału jest obchodzony hucznie.  Tzw. ostatki, zapusty zaczynają się w tłusty czwartek  a kończą się zawsze we wtorek, zwany w Polsce "śledzikiem".  Następny dzień – Środa Popielcowa– oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc. 

                     I my w tym roku bawiliśmy się na walentynkowo - karnawałowym balu - ach,  cóż to był za bal! Bal na sto par :) 

    Najsłynniejszy literacki bal?  

    • William Szekspir Romeo i Julia
    • Baśń o Kopciuszku 

          

  • Pasowanie na Czytelnika

    Nowa galeria Pasowanie na czytelnika została dodana do albumu fotograficznego

    Dnia 13 lutego w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.

    Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

    W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Nowi czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

    Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Uczniowei otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz pierwsze książeczki, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Potem wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów. 

    Dziękujemy Pani Jolancie Prządce i Pani Alinie Kunickeij - Kumor za przyjęcie nas do grona czytelników biblioteki szkolnej.

  • 11 lutego - Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

    ,,W Międzynarodowym Dniu Kobiet i Dziewcząt w Nauce powtórzmy fundamentalne przesłanie: kobiety potrzebują nauki, a nauka potrzebuje kobiet. Tylko wykorzystując wszystkie źródła wiedzy, wszystkie źródła talentów, możemy odblokować pełny potencjał nauki i sprostać wyzwaniom naszych czasów..” – napisała Dyrektor Generalna UNESCO w przesłaniu z okazji tego święta. A w naszej szkole pojawiła się skromna wystawa poświęcona paniom w nauce. Prace przygotowały dziewczyny  (przypadek?), którym dziękujemy za zaangażowanie i życzymy, by kiedyś same znalazły sie na liście znanych i cenionych naukowczyń XXI wieku!

  • D​​​​​​​zień Bezpiecznego I​​​​​​​nternetu 

    Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) zainicjowała w 2004 r. Komisja Europejska. Początkowo obchodzony tylko w Europie, łatwo przekroczył jej granice i od lat angażuje państwa z całego świata. 

    Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodzin, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

    DBI 2023 

    Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 wypada we wtorek 7 lutego i koncentruje się wokół dialogu pod hasłem „Chcesz o tym porozmawiać?"

    więcej na: https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/przylacz-sie-do-obchodow-dnia-bezpiecznego-internetu

  • Bal przebierańców

    Nowa galeria Bal przebierańców została dodana do albumu fotograficznego

    Pierwszy semestr pożegnaliśmy na wesoło :). 

    W dniu 13 stycznia w naszej szkole odbył się bal przebierańców. Sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za  bohaterów znanych bajek i nie tylko.

    Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka,tańce w parach oraz konkurencje, gry i zabawy. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Dzień ten dostarczył dzieciom wielu przeżyć i niezapomnianych wrażeń. 

    Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów. 

     

  • Dzień Babci i Dziadka

    Nowa galeria Dzień Babci i Dziadka została dodana do albumu fotograficznego

    12 stycznia mieliśmy ogromną przyjemność gościć najlepszą publiczność na świecie czyli naszych wspaniałych dziadków i babcie. Z okazji ich święta przygotowaliśmy przedstawienie teatralno - muzyczne pt; "Królowa Śniegu". Dziękujemy za tak liczne przybycie oraz za wspaniałe brawa i słowa uznania. Zdjęcia można zobaczyć w albumie fotograficznym.

  • Półmetek ferii... historyczna refleksja

     

    Za oknem baśniowe krajobrazy - prawie jak w Narnii.  Wypoczywając po trudach nauki i nabierając sił na kolejne tygodnie roku szkolnego, chciałam was zachęcić do historycznej refleksji. Dlaczego? 

    27 stycznia przypadnie 78 rocznica wyzwolenia  KL Auschwitz  - zapewne usłyszycie w mediach o obchodach tego dnia. 

    Jednak wcześniej odbyły się tzw. ,,marsze śmierci" - około 56 tysięcy więźniów obozu zostało zmuszonych do masowej deportacji. Z Oświęcimia udali się w kierunku Pszczyny i jedna z kolumn przechodziła przez Suszec, kierując się do Wodzisławia,  skąd więźniowie w węglowych wagonach kierowani byli do kolejnych obozów koncentracyjnych znajdujących się w Rzeszy. Każdego roku przy pomniku w suszeckim lesie - Łęgu - oddajemy hołd zamordowanym. Nie wiem, czy wiecie, że szkoła w Rudziczce nosi imię Bohaterów Oświęcimskich.

    Więcej przeczytacie na stronach:

    https://www.auschwitz.org/historia/wyzwolenie/wyzwolenie/

    -https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/177312,Upamietnimy-ofiary-marszu-smierci-19-stycznia-2023.html

  • Talenciaki

    Pamiętacie Talenciaki?

    Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli swoją cegiełkę i ofiarowali nam swoje kupony - dzięki Wam zebraliśmy 836 punktów (można to jeszcze sprawdzić na stronie projektu

    Wybór nagród w tej grupie punktowej był niewielki, dlatego zamówiliśmy za 800 pkt zestaw materiałów plastycznych - kredki, farby, bloki kolorowe i białe, właśnie te na zdjęciu poniżej.

    Wspólnie z Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego zdecydowałyśmy, że materiały te trafią na świetlicę szkolną.

    Na pewno powstaną z nich piękne prace.

    Wszystkim, którzy wrzucili swojego talenciaka do naszej skrzynki - bardzo dziękujemy!

     

    AA

     

  • Urodziny Kornela Makuszyńskiego...

    ... od 1 września 1994 roku patrona naszej szkoły.

    A czy wiesz, że:

    - urodził się 8 stycznia 1884 roku  w Stryju

    - w wieku 14 lat zaczął pisać wiersze

    - studiował we Lwowie i na paryskiej Sorbonie

    -Kornelówki to polskie szkoły i placówki wychowawcze, którym patronuje  Kornel Makuszyński

    - to prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury

    - autor wielu dzieł... tak wielu, że trudno tu wpisać wszystkie tytuły, ale sporo ich znajdziesz w szkolnej bibliotece, więc już wiesz, gdzie skierować swoje kroki  ;)

    - nasza szkoła ma hymn pt. ,,To pan, panie Kornelu!"

    - kiedyś wydawany był miesięcznik ,,Ploty i ploteczki z Kornela teczki" 

    - kolejna gazetka szkolna nosiła tytuł ,,Z kieszeni komara"...

    Zapraszam do galerii. 

  • życzenia

  • Jest taka noc...

    ... i jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy. Dzień, na który przygotowują sie duzi i mali.

    Jak tradycja nakazuje należy:

    - uporządkować domy i serca,

    - ubrać choinkę,

    - podziwiać  jasełka (przygotowane przez panią Jolę i jej podopiecznych - dziękujemy Wam za wzruszenia i wspólne kolędowanie),

    - nakryć stól białym obrusem, umieszczając pod nim sianko i wyczekując pierwszej    gwiazdki

    - podzielić się opłatkiem i życzyć sobie:  spokoju w tych niespokojnych czasach, 

    bliskości mimo konieczności zachowania dystansu, 

    czułości, która pomoże przetrwać trudniejsze chwile,

     serc gotowych do pomagania, 

    rąk chętnych do działania,

    umysłów otwartych na drugiego człowieka.

    (DKMDS)         

  • Grudniowe nowiny:

    Grudzień, ostatni  miesiąc roku. 

    Pogoda bajeczna,  a w naszej szkole - zimowo, pięknie, świątecznie

    -  dzieje się, oj dzieje! 

    Ale przede wszystkim pamiętajmy o tym, co NAJWAŻNIEJSZE,

    o czym w swojej poezji przypomina Magdalena Szpunar: 

    Czas na świąteczne porządki

    czas wymieść z kątów pradawne zadry

    czas zetrzeć kurz niemocy

    odkurzyć zapomniane dobro

    ...

     Żeby były święta

    trzeba życzliwości dla siebie

    wybaczenia sobie

    tego co się nie udało

    ...

    W tym roku ubierz choinkę

    w przebaczenie

    lampki czułości zawieś pomiędzy gałązkami

    niech nie kłują świerkowe igły

    pamiętaniem złego

    a na jej szczycie niech będzie sopel dobra

    niech góruje nad nikczemnością

     

     

    Zapraszamy do galerii - podziwiajcie nasze talenty :) 

     

    CIEKAWOSTKI ŚWIĄTECZNE  - WSiP 

  • mikołajki

    6 grudnia w naszym kraju obchodzimy mikołajki - i aby tradycji stało się zadość naszą szkołę także odwiedził dziś Mikołaj z pomocnikami. Było więc dużo słodkości, jeszcze więcej radości i najwięcej ... CZERWIENI :)

    Na stronie: mamo to ja czytamy: 

    • Mikołajki to polska nazwa święta, które obchodzi się ku czci św. biskupa Mikołaja z Miry.
    • Do XIX wieku mikołajki były dniem wolnym od pracy.
    • Tradycyjnym mikołajkowym podarkiem dla dzieci w Holandii są czekoladowe litery.
    • Osoba, która przynosi prezenty, ma wiele imion, zależnie od państwa i tradycji.
    • Rudolf i jego czerwony nos został wymyślony na potrzeby marketingowe w 1939 roku. Sieć domów towarowych Montgomery Ward zleciła stworzenie opowieści, która zwiększy świąteczne obroty.
    • W Austrii Świętemu Mikołajowi towarzysz Krampus – pół-kozioł, pół-demon, który ma karać dzieci, które są niegrzeczne. W Holandii zaś jego pomocnik to Zwarte Piet (Czarny Piotruś).
    • Współczesny wizerunek św. Mikołaja pojawił się w 1930 roku w reklamie Coca-Coli.
  • E(x)plory 29.11.2022

    29 listopada 2022 w Szkole Podstawowej nr 5 im Króla Jana III Sobieskiego w Zabrzu odbył się Międzyszkolny Festiwal E(x)plory. Nasza szkoła została zaproszona do udziału w tym festiwalu. Konrad Wituła, Martin Małys, Oskar Koczar, Łukasz Czubin oraz Michał Tomala  pod opieką pana Piotra reprezentowali naszą szkołę. 

    Konkurs E(x)plory daje Młodym Talentom szansę na skonfrontowanie swoich pomysłów z przedstawicielami świata nauki oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych. 

    Dla naszych chłopaków był to pierwszy  tego typu konkurs. Chłopcy oprócz przeprowadzonych badań, zdobyli wiedzę na temat sposobów tworzenia sztucznej grawitacji. Jednym z największych wyzwań tego konkursu było publiczne zaprezentowanie pracy. Nasz projekt pt. “Ruchy wirowe” nie uzyskał głównej nagrody, którą był udział w kolejnym, regionalnym etapie tego konkursu, jednak młodzi ludzie  zdobyli doświadczenie i  nowe umiejętności związane z publicznym wystąpieniem i prezentowaniem swoich badań oraz odkryć naukowych. 

    W przerwie między poszczególnymi prezentacjami projektów uczniowie także się nie nudzili, gdyż  uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez przedstawicieli Pałacu Młodzieży w Katowicach oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 

    W trakcie festiwalu wszyscy uczestnicy mieli okazję wysłuchać ciekawych wykładów oraz pokazów przeprowadzonych przez profesorów z:

    • Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego 
    • Państwowej Akademii Nauk Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydział Fizyki.
  • Projekt "Moje emocje"

    Projekt "Moje emocje"

    Zakończyliśmy projekt Moje Emocje czyli krótka inscenizacja książki pt. Kolorowe potwory autorstwa Anny Llenas.
    Uczennice klas 8 : Sara Latanik, Wiktoria Paździor, Emilka Jóźwiak, Edyta Czarnula, Olga Kosińska, Marta Basta, Zosia Młotek, Zuzia Wojtas wcieliły się w kolorowe emocje i w formie teatralno - muzycznej pomogły młodszym kolegom z przedszkola oraz klas 1-3 rozpoznać i nazwać różne stany emocjonalne.Głównym celem zajęć było przekazanie dzieciom, że emocje nie są ani dobre, ani złe. Nie podlegają ocenie moralnej. Każdy z nich ma prawo czuć się szczęśliwy jak i zły. Najważniejsze jest to co robimy z tymi emocjami czy i w jaki sposób pokażemy nasze emocje innym.  
    W trakcie rozmowy, dzieci chętnie odpowiadały : Co to są emocje? Po czym można poznać, że ktoś jest zły, wesoły, smutny, boi się? Czy zdarzyło im się kiedyś być złym, wesołym?- co było powodem?
    Dzieci chętnie uczestniczyły w warsztatach oraz dzieliły się własnymi przeżyciami, poprzez swobodne odpowiedzi oraz prace plastyczne.
    Dziękujemy uczennicom z klas 8 za zaangażowanie się w projekt.

  • Światowy Dzień Pluszowego Misia - 25 XI

     

    „Proszę Państwa oto MIŚ,

    miś jest bardzo grzeczny dziś.

    Chętnie Państwu łapę poda.

    Nie chce podać? A to szkoda.”

    (Jan Brzechwa) 

     

    ,,Choć Światowy Dzień Pluszowego Misia ogłoszony został 25 listopada 2002 roku, to historia powstania pluszowej zabawki jest znacznie dłuższa i może mieć wiele wspólnego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Theodore’em Roosevelt’em! Poznaj niezwykłe teorie narodzin pluszowego misia, wspaniałych misiowych bohaterów bajek, historię dzielnego niedźwiedzia Wojtka oraz dowiedz się, dlaczego pluszaki są tak ważne w życiu i rozwoju najmłodszych." - zapraszam do całego artykułu oraz albumu fotograficznego, aby przekonać się, że PLUSZOWY MIŚ zagościl także w naszej szkole :) 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kryrach
    ul. Nierad 86
  • 032 212 22 13

Galeria zdjęć