ZSP Kryry

  • Cuda Jezusa w Ewangelii

    kto? - przedstawicielki klasy I, II i III- Julia, Laura, Marlena

    co? - Rejonowy Konkurs ,,Cuda Pana Jezusa"

    kiedy? -  11 maja

    gdzie? - w Żorach

    w jakim celu? - konkurs plastyczny

    efekt? - Laura - miejsce II

    jak było? - zapraszamy do albumu

  • Gminny Konkurs Ortograficzny

    Każdy Polak wie, że ortografia to nie lada wyzwanie. Na lekcjach - nie tylko języka polskiego - dbamy o poprawny zapis. Często to nasza pięta achillesowa. Jednak uczniowie klas III postanowili udowodnić, że nie taki diabeł straszny... Szymon, Jakub i Dawid reprezentowali naszą szkołę w konkursie gminnym. Szymek zdobył III miejsce. Gratulujemy całej trójce!  - zdjęcia w albumie.

  • Poznaj Polskę

     

    31 maja uczniowie klas 8a i 8b rozpoczną trzydniową wycieczkę: Pieniny - Krynica - Dolina Popradu dofinansowaną w ramach projektu "Poznaj Polskę", podczas której zwiedzą punkty edukacyjne wskazane do wyboru przez Ministra Edukacji i Nauki. Szkoła Podstawowa im. Karola Makuszyńskiego w Kryrach wybrała następującą trasę wycieczki:

    - Śladami Wielkich Polaków : Krynickie ślady prymasa Tysiąclecia, Krynica,

    - Kultura i dziedzictwo narodowe: Cerkiew greko-katolicka pw. św. Jakuba Młodszego, Powroźnik,

    - Kultura i dziedzictwo narodowe : Pomnik Epifaniusza Drowniaka - Nikifora, Krynica-Zdrój,

    - Odkrywamy Skarby Wsi : Muzeum Nikifora, Krynica- Zdrój,

    - Odkrywamy Skarby Wsi : Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya, Szczawnica,

    - Okrywamy Skarby Wsi: Zbiory Przyrodniczo- Etnograficzne Pienińskiego Parku Narodowego, Krościenko.

    Informacje na temat przedsięwzięcia na stronie https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/poznaj-polske.

    Dofinansowanie naszego wyjazdu to kwota 15.000 zł

     

    Wkrótce więcej informacji, a po powrocie fotorelacja i wrażenia uczestników.

     

     

  • Dyżur wakacyjny

     

    Szanowni Rodzice

    Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kryrach informuje, że Przedszkole Publiczne w Kryrach naszej placówki  pełni dyżur w SIERPNIU 2023r.

     

    Harmonogram dyżurów wakacyjnych w GMINIE SUSZEC:

    LIPIEC 2023

    1. ZSP Mizerów
    2. SP Kobielice z oddziałami przedszkolnymi
    3. Przedszkole Publiczne w Suszcu (budynek SP w Suszcu)

    SIERPIEŃ 2023

    1. ZSP Kryry
    2. ZSP Rudziczka
    3. ZSP Radostowice

     

    Zgłoszenia na dyżur wakacyjny będą przyjmowane w sekretariacie ZSP Kryry
    w dniach od 15.05.2023r. do 31.05.2023r.

     

    Prosimy rodziców o przemyślane i rozważne dokonywanie zapisu dziecka na dyżur wakacyjny, ponieważ na podstawie wykazu dzieci zgłoszonych ustala się plan pracy nauczycieli i pozostałych pracowników ZSP Kryry.

     

    Do pobrania:

    karta_zapisu_dzieci_z_Kryr_2023.doc

    karta_zapisu_dzieci_z_innych_placowek_2023.doc

    upowaznienie_odbior_dziecka_ZSP_KRYRY(1).doc

     

  • 232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r.

    232 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r.

    3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji – to jedno z ważniejszych polskich świąt narodowych. Przez lata zaborów, ale także po odzyskaniu niepodległości data ta stała się symbolem walki Polaków o odzyskanie suwerenności i niezawisłości państwa.

    28 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przygotowany przez klasy 6 wraz z wychowawcami. Odśpiewaliśmy hymn państwowy a później rozpoczęła się nietypowa lekcja historii. Na lekcji tej pojawił się wyjątkowy gość - Konstytucja 3 Maja, która przypomniała uczniom o ważnych faktach z historii Polski. Nie zabrakło także odświętnych strojów i symboli narodowych. Na koniec radośnie zabrzmiał Mazurek 3 Maja.

  • Intensywne zakończenie kwietnia

    Ostatni tydzień przed majowym weekendem upłynął nie tylko na nauce (wszak nie samą nauką człowiek żyje :)).

        W poniedziałek - 25 kwietnia - uczniowie z klasy IV z panią Kasią przypomnieli nam o konieczności pamiętania o naszej Ziemi nie tylko 22 kwietnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Było więc kolorowo i ekologicznie!

    fotorelacja:  https://www.facebook.com/photo/? fbid=620038703500937&set=pcb.620039350167539

         W środę gościliśmy uczniów z innych szkół, gdyż odbył się Gminny Konkurs Recytatorski. Najmłodsi uczestnicy mieli okazję zobaczyć spektakl BAJUBAJ przygotowany przez szkolne kółko teatralne łączące pokolenia (klasy III i VIIIa pod opieką pani Joli).

          Także w środę odbyły się gminne zawody w piłce nożnej - i co? - i II miejsce naszych piłkarzy.

    fotorelacja:   https://www.facebook.com/photo/?fbid=621283310043143&set=pcb.621283433376464

         W piątek aktorzy z klas VI połączyli swoje siły, by wspomnieć historyczne wydarzenia sprzed 232 lat. Pani Asia i pani Zosia zadbały, aby przypomnieć nam o znaczeniu Konstytucji 3 Maja, która była jedną z prób ratowania naszego kraju przed kolejnymi rozbiorami. Było patriotycznie i muzycznie!  

  • Lekcja w kinie

    W piątek, 21 kwietnia, uczniowie klas IV - VI wyjechali do Żor do Kina na Starówce, by uczestniczyć w  ogólnopolskim programie edukacji filmowej ,,Lekcja w kinie" - niektórzy po raz pierwszy, inni już po raz kolejny. Tym razem jej tematem  była REKLAMA (wcześniej mieliśmy okazję poszerzyć zakres wiedzy m.in. z efektów specjalnych, bezpiecznego poruszania się po internecie,  adaptacji - ekranizacji).  A potem poznaliśmy ,,Chłopca z chmur" - film o ochronie środowiska i spełnianiu marzeń, o trudnych relacjach w rodzinie,  o wierze w pewne ideały i wartości, o które należy walczyć na większą lub mniejszą skalę (chwilami Thomas przypominał mi mitologicznego Ikara). I myślę, że warto zapamiętać wspomnianą w filmie myśl Indian: nie dziedziczymy ziemi po naszych przodkach, tylko pożyczamy ją od naszych dzieci.

  • Szkolny Konkurs Recytatorski

    19 kwietnia w naszej szkole najmłodsi uczniowie wzięli udział w szkolnych eliminacjach do gminnego konkursu recytatorskiego. Kilkunastu  śmiałków z klas I - III wrażliwych na piękno języka ojczystego, próbując opanować emocje, prezentowało recytatorskie talenty. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział, były również wyróżnienia, a na podium znalazły się: Zosia (kl. II), Maja i Lilianna (kl. I), które będą nas reprezentować na szczeblu gminy. Już dziś życzymy im powodzenia i trzymamy kciuki! 

    Fotorelacja - w albumie - zapraszamy! 

  • Powiatowy Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II i Benedykcie XVI

    Nie bój się, wypłyń na głębię to motto  konkursu, który odbył się  13.04.2023 r.  na terenie Remizo-Świetlicy przy OSP w Rudziczce. Wzięło w nim udział 11 szkół.  Uczniowie rywalizowali w  3-osobowych grupach. Naszą szkołę reprezentowały: Marta, Wiktoria i Martyna z klasy VIIIa. Fotorelacja - w albumie. 

  • Świąteczne poszukiwanie zajączka!

    Przerwa świąteczna wszystkich wprawiła w dobry nastrój. Świąteczną atmosferę poprawiło jeszcze poszukiwanie tradycyjnego zajączka i dobrze, że były wskazówki, które poprowadziły poszukiwaczy do celu (mamy wrażenie, że starsi bawili się lepiej niż maluchy :)) Wielkanocne śniadania, życzenia, dzielenie się jajkiem, baby, odświętne stroje przypomniały całej społeczności o czasie zadumy i odpoczynku w rodzinnym gronie. Zapraszamy do galerii, a za Belfrem z pomysłem przypominamy o BEZBŁĘDNEJ WIELKANOCY!

  • Szkolny konkurs ortograficzny

    Celem konkursu była m.in. dbałość o czystość i piękno języka polskiego  oraz propagowanie idei poprawnej pisowni, bo język polski jest piękny, ale wiemy też, że do najłatwiejszych nie należy! Młodzi i odważni uczniowie klas I - III chwycili za pióra, stnąli w szranki o tytuł BEZBŁĘDNEGO ucznia. Szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Ortograficznego, który odbędzie się w maju w Rudziczce, wygrali: Szymon Biolik, Dawid Lapczyk, Jakub Gruszczyk. Już dziś trzymamy za nich kciuki! 

  • Międzyszkolny Konkurs Papieski

    18 lat temu zmarł Wielki Polak, święty Jan Paweł II, patron Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach. Świat się na chwilę zatrzymał. W czasie obchodów Dnia Papieskiego w ZSO w Pawłowicach przeprowadzone zostały dwa konkursy dla uczniów klas siódmych i ósmych okolicznych szkół podstawowych.  Nie mogło zabraknąć i naszych przedstawicieli. 

  • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, a oznaką solidarności z osobami autystycznymi jest kolor niebieski. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

    Czym jest autyzm? To całościowe zaburzenie neurorozwojowe, w którym wszystkie sfery funkcjonowania nie rozwijają się prawidłowo. Osoby autystyczne mają trudności z komunikacją, postrzeganiem świata i rozumieniem relacji społecznych.

    Obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu pozwalają na poznanie a jednocześnie  uwrażliwienie na problemy oraz potrzeby osób ze spektrum autyzmu. Jest to doskonała okazja dla nas wszystkich, by kształtować w sobie postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec drugiej osoby. Zachowania niektórych ludzi mogą wydawać się nam dziwne, mogą budzić w nas niepokój i niezrozumienie. Często dokonujemy błędnej analizy oraz oceny zachowania, bo osoba wychodzi poza normy naszego postrzegania rzeczywistości. Jedną z takiej grupy osób potrzebujących większego zrozumienia i atencji z naszej strony są osoby ze spektrum autyzmu, które także czują, myślą, analizują, przeżywają, posiadają rodzinę i określoną historię. Autyzm nie jest chorobą, ale innym sposobem postrzegania świata i myślenia.

    Zapraszamy do galerii. 

  • 27 marca Międzynarodowy Dzień Teatru

    Świat teatru to miejsce magiczne, w którym opowiadane historie ożywają przed oczami publiczności. Sceny, postaci i rekwizyty przenoszą nas w świat wyobraźni.  Święto zostało uchwalone w 1961 roku na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku. Teatr przełamuje lęki, buduje poczucie własnej osobowości, kształtuje i pielęgnuje poprawną mowę, rozwija wyobraźnię i intelekt, zatem: Niech żyje teatr! Eviva l'arte! Z tej okazji na szkolnym korytarzu pojawiła się okolicznościowa gazetka, a uczniowie kl.6b oraz 8a zaprojektowali teatralne maski. W galerii można obejrzeć kilka zdjęć.

  • Sukces na Gminnym Konkursie Matematycznym

    22 marca 2023r. uczniowie: Kacper Ryś z klasy 3a, Marlena Biolik z klasy 3b i Szymon Biolik z klasy 3b reprezentowali naszą szkołę na Gminnym Konkursie Matematycznym.

    Uczniowie zmagali się z róznorodnymi zadaniami matematycznymi, wymagającymi logicznego myślenia i analizowania treści zadań. Wykazali się sporą wiedzą i umiejętnościami  uzyskując wysokie wyniki.

    Gratulujemy Kacprowi, który zdobył I miejsce i będzie reprezentował naszą gminę na szczeblu wojewódzkim.

    Jeszcze raz gratulujemy i życzymy powodzenia!

  • Sport to zdrowie!

    Dziewczyny z klas ósmych już wczoraj pokazały swoje umiejętności i siłę, wygrywając w gminnych zawodach w koszykówkę. Idąc za ciosem, dziś pojechały  na Mistrzostwa Powiatu Pszczyńskiego w Koszykówce Dziewcząt i udowodniły, że zasłużyły na wczorajszą wygraną. Dlaczego? Odpowiedź na zamieszczonym obrazku! Jesteśmy z Was dumni!  (więcej zdjęć - w albumie)

  • 21 marca

    W Międzynarodowy Dzień Poezji, w Światowy Dzień Zespołu Downa i w pierwszy

    dzień kalendarzowej W I O S N w naszej szkole było kolorowo,

    empatycznietradycyjnie i radośnie - po prostu wiosennie (a do wakacji już tylko

    93  dni). Fotorelacja - w albumie. 

  • Liczba π

    ŚWIATOWY DZIEŃ PI

    Dzień liczby Pi – święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich  kręgach akademickich i szkolnych (lokalnie w Polsce). Datę święta wybrano na 14 marca  z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby π, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”

    Także w naszej szkole spotkaliśmy się na wspólnym apelu, aby porozmawiać o tej magicznej liczbie. Uczniowie klasy 5 pod opieką pań z matematyki przedstawili nam kilka ciekawostek o π oraz wyniki szkolnego projektu dotyczacego przedmiotów okrągłych. Było  poetycko, naukowo, humorystycznie, artystycznie i ...słodko :)

    Na zakończenie dodamy, że   Albert Einstein urodził się w właśnie 14 marca 1879 r. Przypadek?  

  • Dzień Kobiet 2023

    Każdego roku w dniu 8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. W kulturze europejskiej Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca, ale na przykład w Tunezji- dzień ten obchodzony jest 13 sierpnia. W Armenii obchodzi się Miesiąc Kobiet, który trwa od 8 marca do 7 kwietnia. 

    Przekazy mówią, że początki Dnia Kobiet sięgają starożytnego Rzymu. Dzień Kobiet był wówczas oddaniem czci bogini Junony, która była opiekunką życia kobiet. 

    Z założenia Międzynarodowy Dzień Kobiet jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę. 

    Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. 

    Warto pamiętać o tym, że tradycja obchodzenia Dnia Kobiet powstała na gruncie walki o równouprawnienie kobiet.

    W naszej szkole odbył się konkurs przygotowany przez pana Piotra i chłopców z klas 8, jak widać  NA ZDJĘCIACH   były   E M O C J E!

  • Teatr Zagłębia w Sosnowcu

    Nowa galeria Teatr Zagłębia w Sosnowcu została dodana do albumu fotograficznego

    Dnia 21 lutego uczniowie klas 1 - 3 wybrali się do Teatru Zagłębia w Sosnowcu na przedstawienie teatralne pt; "Szewczyk Dratewka".

    Sztuka Marii Kownackiej należy do klasyki polskiej dla dzieci. Prześliczna królewna zostaje porwana i uwięziona przez smoka. Zrozpaczony Król wysyła jej na ratunek swoich żołnierzy, nie starcza im jednak odwagi, by zmierzyć się z okrutną bestią, wracają więc okryci hańbą. Tymczasem w zamku pojawia się dzielny szewczyk – Dratewka, który podejmie próbę oswobodzenia Królewny. Zanim jednak mu się to uda, będzie musiał zjednać sobie tajemniczego, czarnego kota i Babę Jagę.

    Przedstawienie było bardzo ciekawe, bądzące wiele emocji i dające ogrom zabawy. 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kryrach
    ul. Nierad 86
  • 032 212 22 13

Galeria zdjęć